Dna: Proč byste si měli dávat pozor na příznaky této nemoci?

Poslední aktualizace: 6.6.2023

Nemoc zvaná dna je běžnou a komplexní formou artritidy, která může postihnout prakticky kohokoliv. Jsou pro ni charakteristické náhlé silné záchvaty bolesti, otoky, zarudnutí a citlivost v jednom či více kloubech, nejčastěji v palci u nohy. Kdy je nejvyšší čas vyrazit s potížemi k lékaři?

Co zvyšuje riziko dny a příčiny dny

Některé potraviny podporují zvyšování hladiny kyseliny močové v krvi a zvýšení rizika vzniku dny, proto by se měly konzumovat s mírou. Na puriny jsou bohaté mořské plody, jako jsou ančovičky, sardinky, mušle, hřebenatky, pstruzi a tuňáci, dále pak červené maso a vnitřnosti, alkohol, zejména pivo a destiláty, nápoje slazené fruktózouovocným cukrem. Je třeba vyměnit rizikové suroviny za prospěšné potraviny a superpotraviny. Doporučuje se i pohyb a cvičení.

Riziko zvyšuje i nadváha, obezita, neléčený vysoký tlak, diabetes, metabolický syndrom, onemocnění srdce a ledvin nebo dědičnost a rodinná anamnéza. Výjimečně může být příčinou i operace, zranění nebo očkování.

Dna: Proč byste si měli dávat pozor na příznaky této nemoci? 2

Záchvat dny

K záchvatu dny může dojít náhle a bez předchozích varovných signálů. Často vás probudí uprostřed noci pocit, že máte intenzivně bolestivý a horký palec na noze, postižený kloub je oteklý a citlivý, že na něm nesnesete ani přikrývku. Někdy můžete mít i horečku. Příznaky mohou rychle odcházet a přicházet. Můžete však předcházet předcházet výskytu záchvatů dny.

Jak se projevuje dna

Intenzivní bolest kloubů se sice obvykle objeví na palci na noze, ale může se objevit v kterémkoliv jiném kloubu, jako jsou kotníky, kolena, lokty, zápěstí nebo prsty. Bolest je nejsilnější během prvních 4 až 12 hodin. Po odeznění nejhorších obtíží může v kloubu bolest a otok přetrvávat určité nepohodlí i několik týdnů. Přichází také zánět, horkost a zarudnutí i citlivost kloubů na dotek. Postupující dna v postižených oblastech také dost výrazně omezuje rozsah pohybu.

Dna: Proč byste si měli dávat pozor na příznaky této nemoci? 3

Kyselina močová, puriny a vznik dny

Když se v kloubu nahromadí ostré krystalky kyseliny močové, vnikne v něm zánět a s ním spojená bolest, zarudnutí i otok. Kyselina močová se běžně rozpouští v krvi nebo ledvinami přechází do moči, kdy tělo produkuje při štěpení látek puriny. Ty se v těle nacházejí přirozeně, zároveň je ale přijímáme i v určitých potravinách, které jejich množství v organismu zvyšují a tím mohou zapříčinit rozvoj dny.

Dna: Proč byste si měli dávat pozor na příznaky této nemoci? 4

Možné komplikace dny

Dna může vyústit až do úplného zničení napadeného kloubu. V pokročilých stádiích může být příčinou tvorby usazenin krystalků do měkkých tkání pod kůží, nejčastěji na prstech, loktech, rukou, nohou, podél Achillových šlach a kotníků. Usazeniny obvykle nebolí, během vzplanutí dny však mohou otéci a být citlivé na dotek. Hromadění krystalů kyseliny močové v močových cestách může způsobit vznik ledvinových kamenů. Proto je třeba osvojit si pravidla zdravého životního stylu.

Kdy zajít k lékaři a kdy je nutná léčba

Pokud se dostaví záchvat dny, pocítíte náhlou a intenzivní bolest v kloubu, která je pro vás nezvyklá, je nejvyšší čas poradit se s lékařem. Neléčená dna může vést ke zhoršování bolestí a poškození postižených kloubů. Pokud máte horečku, kloub je horký, bolestivý, zarudlý a zanícený, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc, protože může být v kloubu nebezpečná infekce. Dna se léčí přísnou dietou, kdy dojde k eliminaci purinů v potravinách, případně vám lékař předepíše léky, např. Purinol.

Objevit se také může hyperurikemie, což je patologicky zvýšená hodnota kyseliny močové v séru. Dlouhotrvající hyperurikemie může vést až k dnavé artropatii, která se projevuje reakcí organizmu na ukládání krystalů kyseliny močové tzv. natrium urátu nejen do kloubů, ale i do měkkých tkání.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)