Co se stane s tělem, když přestanete cvičit?

Poslední aktualizace: 6.1.2021

Pokud jste zvyklí na pravidelný pohyb, jste ve formě a skvělé kondici, kromě štíhlé postavy a zpevněného těla to pozitivně ovlivňuje i vaši mysl a optimistický přístup k životu. Co se ale stane s tělem, když z jakéhokoliv důvodu přestanete cvičit?

Z aktivního životního stylu vás rychle vyřadí náhlý úraz, nehoda, nemoc, těhotenství, dovolená, nadmíra pracovních povinností nebo jen ztráta motivace. Pro pár dní se svět nezboří, ale po týdnu či dvou se už začnou dít nepříjemné změny.

Co se stane s tělem, když přestanete cvičit? 2

Rychlá ztráta formy

Dostat se do formy trvá dlouhou dobu. Pravidelně cvičíte, sportujete a aktivně žijete a pak díky tomu na sobě vidíte výsledky. Jakmile náhle přestanete s pohybem, vaše každodenní snaha rychle vyprchá. I když je každé tělo jiné, fyzička jde rapidně dolů. Čím déle a intenzivněji cvičíte, tím je to však pomalejší.

Nevzdávejte se života s pohybem

Nejde jen o váhu a centimetry. Pracně budované svaly se rychle začnou měnit na tuk. Pak se to projeví celkově na zdraví. Pokud patříte mezi ty, co celý život pravidelně sportují, je výpadek z běžné rutiny těžký a chcete se co nejdříve vrátit do formy. Začněte postupně, zvláště pokud byla pauza delší než měsíc. Nerezignujte ale úplně, zvláště pokud jste se rozhodli zhubnout a sport vnímáte jako nutné zlo.

Co se stane s tělem, když přestanete cvičit? 3

Životní styl měňte jen k lepšímu

S pohybem často končí i lidé, kteří z jakéhokoli důvodu změní životní styl. Najdou si novou práci, partnera nebo se jim narodí se děti a na pohyb najednou není čas. V takových případech se musíte přizpůsobit, ale nevzdat. Hýbejte se a sportujte alespoň v omezené míře. Vše, co udrží vaši kondičku alespoň částečně, je výhra. Fyzická aktivita je důležitá pro hubnutí, ale i pro imunitu, zdraví i funkci mozku.

Týden bez pohybu

Vaše fyzička zatím až tak neutrpí. Změnu však zaznamená mozek. Bude mu chybět pravidelný přísun endorfinů a klesne vám nálada. Možná už budete mít také potíže se soustředěním a pamětí. Pokud ale pravidelně sportujete, vaše svaly a klouby dostanou čas na regeneraci. Týden odpočinku si občas dopřejí i vrcholoví sportovci.

Co se stane s tělem, když přestanete cvičit? 4

Dva týdny bez pohybu

Vaše fyzická zdatnost začne klesat a o něco se vám zvýší krevní tlak. Cévy se přizpůsobí pomalejšímu tempu a krev proudí pomaleji. Začne stoupat i hladina cukru v krvi a naopak klesat úroveň kyslíku a s tím i energie. Začnete pozorovat, že tělo vám nefunguje jako dříve, když jdete třeba do schodů.

Měsíc bez pohybu

Se snižující se hodnotou kyslíku začne fyzička a výkon klesat mnohem rychleji. Viditelně ubývají svaly a nahrazuje je tuk. Přibíráte a tuk přibývá zejména v pase. U kyčlí, trupu i páteře se snižuje flexibilita. Snižuje se i bazální metabolismus a máte méně energie. Hodnoty krevního cukru stoupají. Aktivním jedincům při návratu k pohybu pomůže svalová paměť, ti ostatní budou znovu začínat od začátku.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)