Šokující pravda o všech dietách! Tomu neuvěříte.

Dieta je velkým strašákem nás všech. Nese sebou i mnoho nepříjemných pocitů vedle radosti ze shozených kilogramů a štíhlé linie. Možná se ale často trápíme až příliš a možná i zbytečně.

Dieta jako strašák

Slovo dieta je pro mnoho z nás celoživotním strašákem. Za tímto pojmem se ale neskrývají jen obavy o zhubnutí kil a perfektní figuru. V momentě, kdy se rozhodneme, že budeme držet dietu, je třeba se nejprve zamyslet nad tím, co nám to dlouhodobé a nepříjemné soužení vlastně přinese. Kromě vysněné, dokonalé postavy a budoucí spokojenosti nás samotných bychom měli přihlédnout zejména k ostatním často opomíjeným faktům, která s sebou nese právě každá dieta.

Dieta

Zase na dietě

To neustálé hlídání svojí váhy, odmítání všech oblíbených lahůdek, všeho, co nám tak moc chutná přece nemůže přinášet zejména naší psychice nic moc dobrého. Pokud vám tečou sliny, když koukáte na svůj oblíbený zákusek a bezpečně víte, že si jej prostě zase nemůžete dopřát, je strašně stresující. Právě během těchto chvílí dochází k tomu, že jsme velmi přecitlivělí, podráždění, reagujeme přehnaně prudce, a možná právě díky stresu nehubnete. A pokud se vám hubnout naopak daří, ztráta cukru a energie možná zastíní i celkovou radost ze shozených kil. Často si také nezvyklým hladověním a malou nutriční hodnotou rozhodíme hormonální hladinu, což se na psychice projeví. Pak náš zmatený metabolismus může zareagovat tak, že se bude bránit tvorbou tuků.

Jak se bránit jo-jo efektu

A pokud jsme u zmateného organismu, často se obáváme takzvaného jo-jo efektu. U diet je to velmi podobné, jako u novoročních předsevzetí a platí zde pravidlo, že u nich moc dlouho nevydržíme. Po návratu k běžným stravovacím návykům se nám velmi často těžce shozená kila velmi rychle vrátí i s úroky. Po několika týdnech či dokonce měsících v psychické, hormonální a metabolické nerovnováhy tělo chce rychle nasbírat zásoby na horší časy. Americká psycholožka Traci Mannová strávila 20 dlouhých let velmi úpěnlivým bádáním a dospěla k závěru, že jakékoliv diety prostě a jednoduše nefungují.

Hubnutí

Změna životního stylu

Změna životního stylu je prostě nevyhnutelná. Pokud se vrátíte k běžné stravě, vrátí se vám i původní váha. Chce to prostě v životě nadobro něco změnit. Více a pravidelně se hýbat, naučit se jíst pravidelně ve více menších porcích a dbát na pestré složení stravy. Základem je strava syrová, s velkým podílem zeleniny a ovoce, kdy je třeba myslet i na to, že i ovoce obsahuje cukr. A pochutiny a sladkosti si dát pouze výjimečně za odměnu. Přijímat hodně bílkovin, kvalitních sacharidů a tuků, spíše se zaměřit na pestrost, než na omezení. Psychika dělá opravdu hodně. Pokud aktivně sportujete, zákusek v cukrárně jednou za čas vás neohrozí, nesmí to být ale obden. Nejde o to to vzdát, ale prostě se snažit. I když nebudete mít ideální postavu, budete mít dobrou fyzickou kondici i dobré zdraví a pocit, že pro to prostě děláte vše.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)