Stres a napětí z nouzového stavu odbourejte relaxací a meditací

Všichni v současné době prožíváme náročné chvíle. Cítíme na sobě účinky obav a úzkosti. Jsme v jednom kole díky práci, péči o děti a rodinu. Fitka jsou zavřená a sotva se můžeme v pracovní době jen tak jít projít ven. Pokud nemáme možnost ze stresových situací uniknout, udělejme si čas na sebe alespoň večer. Místo sledování negativních zpráv v televizi a štvaní lidí proti sobě na sociálních sítích za jiné názory raději meditujte.

Po náročném dni najděte klid

Po psychicky náročném dni musíte uvolnit zatnuté zuby, ztuhlá ramena, nervozitu v žaludku, rozhozené trávení a zběsilé myšlenky zahnat pryč. Pokud jsme celkově vyčerpaní, snadno podléháme panice, strachu, depresi, agresi i nemocem. Pokud jsou stresové situace časté, po dokončení práce už nám nezbývá moc energie na soukromý život. Zkuste bezprostřední reakce na stres zvládnout lépe pomocí metod relaxace a meditace. Některé z nich můžete provádět i během dne i v práci u stolu a zaberou vám jen pár minut.

Stres a napětí z nouzového stavu odbourejte relaxací a meditací 2

Útok a útěk vyměňte za prověřené metody

Akutní stres nutí náš nervový systém hormonálními reakcemi připravit tělo na rychlý útok nebo útěk. Rozbuší se nám srdce, potí se nám ruce, třeseme se, rudneme a špatně se nám dýchá. Přirozený obranný mechanismus nás intuitivně nutí zdrhnout nebo zaútočit. Aby se v těle nekumulovalo napětí, najděte způsoby, jak reakce na stres zpracovat. Až rozpoznáte emoce, rozdýcháte se a protáhnete, tak meditujte. Nepouštějte si do hlavy další negativní zprávy, které vám nepomohou. Vizualizujte si místa, která vás uklidňují, své vize a sny.

Rozpoznání vlastních emocí

Naučte se být si vědomi své reakce těla na stres. Uvědomte si tělesné napětí vyvolané stresem a vnímejte, co se vám odehrává v mysli. Je to vztek, roztěkanost, zahlcenost informacemi, smutek, zklamání? Spolehněte se na svou intuici, která vám pomůže rozpoznat stav psychiky. Věnujte jí maximální pozornost bez přehlížení a potlačování. Klidným pozorováním vlastních emocím jim dejte prostor, aby proběhly a neovlivňovaly vaše bezprostřední jednání. Zhluboka dýchejte a počítejte do 10. Až emoce pominou, můžete v klidu dál pracovat nebo střízlivě reagovat na podnět.

Stres a napětí z nouzového stavu odbourejte relaxací a meditací 3

Plný nádech a výdech

Umět vydechnout a vyprázdnit plíce prohloubí most mezi tělem a myslí. Pořádný nádech a výdech zanedbáváme. V plicích nám stále zůstává trocha odkysličeného vzduchu. Nádech dodá kyslík a energii, pořádný výdech nás uklidní a v plicích uvolní kapacitu pro nádech. Dýchejte do břicha, žeber i zad. Vzpřímeně se posaďte, zhluboka se nadechněte nosem, pak pomalu vydechujte ústy a šeptem vyslovujte slabiku há, nebo si alespoň představujte, jak ji říkáte. Přitahujte břišní stěnu k páteři. Zopakujte 10 krát a vnímejte svůj přirozený dech.

Protažení parasympatické části nervového systému

Uvolněte psychiku i tělo před spaním protažením zad a hamstringů neboli svalů zadní strany stehen v předklonu. Vznikne příjemný pocit uvolnění, díky působení předklonu na parasympatickou část nervového systému vystupují z hlavy a křížové míchy, která umožní odpočinek a regeneraci. Předklon udělejte ve stoje, ohněte se z pasu a trup, hlavu i ruce nechte volně viset. Posaďte se na podlahu nebo postel s nohami propnutýma dopředu a uvolněte celý trup směrem dolů ke stehnům včetně hlavy a rukou. Doprovoďte nádechem natažení páteře do délky a výdechem při uvolnění do předklonu.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)