Jak přirozeně posílit naše kosti

Ať už jste ve věku dospívání, dospělosti nebo vyššího věku, posílit kosti potřebuje každý. V posledním období se často mluví o hustotě kostí, řídnutí kostí i osteoporóze. Chcete-li se těmto problémům s kostmi vyvarovat, zaměřte se na některé potraviny, které by ve vašem jídelníčku neměly chybět. Které to jsou?

Jezte hodně zeleniny a ovoce

Jistě jste to slyšeli často v dětství. Opět vám to připomeneme. Jezte hodně zeleniny a ovoce. Jen tak budete neustále velcí a silní. Toto velmi často říkávaly naše maminky i babičky a měly pravdu. Ovoce a zelenina jsou nejlepšími zdroji vitamínu C, který v našem těle stimuluje produkci buněk tvořících kosti a zároveň tyto buňky chrání před jejich poškozením. Mnohé zahraniční studie potvrzují, že přidáním dostatku zeleniny a ovoce do stravy se zvyšuje i hustota minerálů v kostech. Kvůli obsahu cukru se více zaměřte na zeleninu, zejména na tu listovou.

Přidejte do jídelníčku cibuli, kapustu, brokolici i špenát

Pokud chcete podpořit zdraví svých kostí, nezapomínejte neustále přidávat mezi vaše pravidelné pokrmy cibuli, kapustu, brokolici a špenát. Cibule, která bude přidána do vaší každodenní stravy, vám zaručí snížené riziko zlomenin. Kapusta, brokolice a špenát zase obsahují vitamin K, který vaše kosti dokonale zpevňuje.

kosti

Banány jsou zdrojem draslíku pro zdravé kosti

Banány jsou velmi bohaté na draslík a magnézium. Jde o esenciální ovoce, které má velký vliv na zdraví a sílu našich kostí. Draslík se o kosti stará především tím, že má velkou schopnost neutralizovat metabolické kyseliny, které následně poškozují kosti. Zároveň je draslík vysoce klíčovým v boji proti vylučování vápníku z našeho těla. A jak je známo, s postupem času naše tělo funguje hůře a je třeba se o něj náležitě starat.

Omezte alkohol a kofein, nebo se jej zcela vzdejte

Alkohol a kofein bohužel podporují vylučování vápníku z těla, což vůbec není to, co potřebují vaše kosti. Zkuste tedy denní konzumaci alkoholu a kofeinu zásadně omezit a nahradit je raději bylinkovým čajem nebo třeba kombuchou. Pokud se jich neumíte nadobro vzdát, dbejte na zvýšený příjem vápníku. Věděli jste například, že obrovským zdrojem vápníku je mák? Pokud si jej nechcete dopřávat v podobě sladkých moučníků, přidávejte jej do smoothie a ovesných kaší.

mléko

Pijte mléko a jezte mléčné výrobky

Mléko je stále osvědčeným a skvělým zdrojem vápníku, který je klíčovým prvkem při budování silnějších a zdravějších kostí. Doporučujeme zejména mléko od farmářů, kozí či kravské, může být ale třeba i sojové či rýžové. Vyberte si takové mléko, které vám chutná a dopřejte si alespoň sklenici mléka denně. Při každodenním stravování nezapomínejte ani na mléčné výrobky, jako jsou sýry a bílé jogurty. Zaměřte se na jejich zakysané formy pro lepší trávení a na nízkotučné, čerstvé sýry, jako je třeba Cottage pro snížené množství tuku.

Nezapomínejte na pohyb a cvičte

Pravidelný pohyb a cvičení jsou užitečným prostředkem k tomu, jak si vybudovat a udržet silnější kosti. Začněte chodit z práce pěšky místo používání městské dopravy, místo výtahu použijte schody, běhejte, choďte na procházky, hrajte tenis, basketbal, volejbal, zajděte si do posilovny nebo zkuste běh či pravidelné cvičení v tělocvičně. Klidně se zaměřte na pomalé posilování v podobě pilatek, jogy a kalanetiky. Výborné je i plavání, kde čelíte odporu vody.

Kosti potřebují ​​vitamín D

Vitamín D pracuje ruku v ruce s vápníkem, podporuje zdraví našich kostí a podporují vstřebávání vápníku. Skvělým zdrojem vitamínu je zejména slunce a jeho sluneční paprsky. Doporučujeme pobyt ráno a v odpoledních hodinách. Snažte se proto nachytat ještě pár slunečních paprsků do zásoby před zimou. Pokud si kupujete doplňky, vybírejte kombinovaný vápník s vitamínem D a K.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)