Potíže zvané inkontinence. Konzervativní léčba nebo operace?

Víte, kdy zvolit konzervativní léčbu inkontinence a kdy už přistoupit k operaci? Obě metody mají jako vždy svá pro i proti. Záleží především na příčině, typu a závažnosti vašich potíží s inkontinencí.

Inkontinence je zdravotní problém s vážným společenským dopadem, který nás dovede omezovat v běžných denních aktivitách. Léčí se často konzervativně. Pokud ale tento způsob léčby nezabírá, nebo jde o závažnější typ inkontinence, je nutné zvolit operaci. Inkontinenční pomůcky, jako absorpční vložky, pleny a podložky pak zvyšují kvalitu života pacientů.

Potíže zvané inkontinence. Konzervativní léčba nebo operace? 1

Stresová inkontinence

Při stresové inkontinenci dochází k nechtěným únikům moči při zvýšení nitrobřišního tlaku, tedy při kašli, smíchu, zvedání těžkých břemen a při cvičení v těhotenství, po porodu a v době menopauzy. U mužů pak po odstranění prostaty. Stresová inkontinence postihuje až pětinu naší populace.

Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence a hyperaktivní močový měchýř s únikem moči doprovázený náhlým nucením na močení může mít příčinu v infekcích nebo v neurologických onemocněních. Výskyt urgentní inkontinenece a ostatních typů bývá o něco nižší než stresové.

Smíšená inkontinence

Smíšená inkontinence je kombinací obou předchozích typů, tedy stresové i urgentní inkontinence.

Paradoxní inkontinence

Paradoxní inkontinence neboli inkontinence z přetékání je porucha vypuzovací funkce močového měchýře. Při ní dochází po kapkách k odtékání moči z přeplněného močového měchýře po zástavě močení. Provází některá onemocnění nervového systému. U mužů se objevuje při zvětšení prostaty.

Konzervativní léčba

Konzervativní léčba je nechirurgická terapie. V případě léčby stresové inkontinence zahrnuje snížení tělesné hmotnosti, úpravu dietního a pitného režimu a zanechání kouření. Dále jde o posílení svalů pánevního dna se souborem cviků posilujících kontrakční schopnost těchto svalů, které jsou základní oporou močové trubice. Kegelovy cviky se musí provádět správně a pravidelně po dobu několika měsíců. Využívají se i k léčbě erektilní dysfunkce a předčasné ejakulace.

pánevní dno

Elektrostimulace a léky

Používá se i elektrostimulace pomocí elektrických proudů ke stimulaci nervů svaloviny pánevního dna. Dále se využívají pesary pro změnu anatomických poměrů pochvy. Léky mají různé mechanismy účinku. U žen v menopauze se využívá hormonální léčba estrogeny. Někdy se podávají antidepresiva ke zlepšení přenosu nervového signálu, nebo léky ovlivňující nervosvalové přenašeče v močovém měchýři a trubici. Nevýhodou jsou vedlejší účinky, jako pokles krevního tlaku.

Chirurgická léčba

Při operaci jde o mechanismy vytvoření opory pro močovou trubici pro udržení moči při zvýšení nitrobřišního tlaku. Někdy jde o zvýšenou pohyblivost močové trubice nebo hrdla močového měchýře. Vkládají se speciální pásky pro podporu, nebo nevstřebatelné stehy do hrdla močového měchýře nebo trubice. Při narušení funkce svěrače močové trubice se voperuje umělý svěrač. Aplikuje se také silikon či kolagen pod hrdlo močového měchýře, což vydrží asi na 3 měsíce.

1 komentář u „Potíže zvané inkontinence. Konzervativní léčba nebo operace?“

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)