Kdy se naposledy večer najíst a jak má být dlouhá pauza před spaním

Pokud stále váháte, kdy se naposledy najíst před tím, než ulehnete do postele, zkusme se na to podívat očima odborníků. Někdo se může najíst těsně před spaním, jiný nebude moci s plným žaludkem vůbec usnout. Jak je čas posledního jídla dne podstatný? Tělo potřebuje určitý režim, ale na druhé straně je to velmi individuální.

Kdy se naposledy večer najíst a jak má být dlouhá pauza před spaním 2

Kdy tělo mnohem lépe tráví

Jižní národy vyráží na večeři po desáté večer. Jíst přes den v horku se moc nedá. Většina z nich je štíhlá navzdory tvrzení, že pokud jíme pozdě večer, budeme přibírat. Po fyziologické stránce je vhodnější jíst v průběhu celého dne, aby tělo lépe zpracovalo energii. Žaludek tráví jídlo různou dobu, těžké pokrmy až 5 hodin. Trávení se na noc zcela přirozeně zpomalí. Poloha vleže je vhodná jen přes den, třeba po obědě, protože trávicí žaludeční kyseliny tak fungují rovnoměrněji a rychleji.

Jídlo v noci a práce na směny

Pokud jíte na noc, nebo pracujete na nočních směnách, máte narušený přirozeně nastavený metabolismus. Budete mít větší sklony k nadváze, obezitě i cukrovce, a to i když aktivně sportujete. Pokud budete večeřet stejné jídlo v dřívějším čase, zhubnete rychleji. Konzumace jídla pozdě večer a v noci zvyšuje cholesterol a narušuje regulaci hladiny cukru v krvi. Větší odstup mezi večeří a spánkem by měli mát hlavně senioři, protože se s věkem zhoršují funkce trávení i metabolismu.

Bobuloviny

Kdy naposledy jíst

Trávení souvisí s pohybovou aktivitou, rychlostí metabolismu a zdravotním stavem. Nevhodný životní styl nás doběhne v pozdějším věku. Biologicky jsme nastaveni spíše k častějším malým porcím během dne než k jednorázovému večernímu přejídání. Pokud chodíte večer spát mezi 22. a 23. hodinou, večeři si dejte do 20. hodin. Doplňte proteiny, které si tělo samo nedokáže uchovat nebo vyrobit.

Co si dát večer

Pokud musíte jíst později, zvolte nutričně hodnotnou stravu v hodnotě kolem 800 kJ. Třeba celozrnné cereálie bez cukru s tvarohem, jogurtem nebo mlékem a čerstvým bobulovým ovocem nebo třeba proteinové smoothie s banánem. Na slanou variantu zvolte cereální toastový chléb, 30 g čerstvého sýra nebo lehkého tvarohu a zeleninový salát. Každá porce by se měla skládat z komplexních sacharidů, proteinů, trochy zdravých tuků a ovoce nebo zeleniny s vlákninou.

Ovoce a zelenina

Jak je to se sacharidy

Sacharidy existují jednoduché a komplexní neboli složené. Jednoduché cukry ze sladkostí se v těle rychle přemění na glukózu a okamžitě putují do krve. Rychlé vyplavení velkého množství inzulínu vystřídá prudký pokles cukrů v krvi a dostaví se nezkrotný hlad a chuť na další sladkosti. Tělo nadbytek cukru ukládá do zásob v podobě tukové tkáně. Doporučujeme tmavý chléb, těstoviny i rýži, ovesné vločky, luštěniny, pohanku, ale i ořechy, semínka či datle.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)