Odsuzování a házení viny na druhé je plýtvání vlastními silami

Odsuzování, pomlouvání a házení viny na druhé je v České republice běžné. Na odsuzování druhých si ale svůj úžasný život nevybudujeme. Mnoho lidí má ale nutkání vědět o životě a potřebách druhých všechno a pokud možno nejlépe.

Začíná to pomluvou

Určitě jste se už setkali s podobným scénářem, kdy se absolutně nikoho se na nic neptáte, o nikoho se nezajímáte, s nikým se nebavíte, jen se asi zrovna nějak tváříte, cítíte a do toho k vám dojde z nenadání šokující doporučení, že byste se měli starat o sebe a neměli něco dělat. Dostanete kázání o tom, že vaše jednání je nemístné, jde o špatné řešení, a že s takovým přemýšlením opravdu daleko nedojdete.

Nikdy se neobhajujte

Většinou máme tendenci vysvětlovat a obhajovat svůj postoj, ale je to zcela zbytečné, jen vám to odebere obrovsky energii. Raději mlčte, protože nic nenaděláte. Chorobní osočovatelé a odsuzovači jsou neoblomní, ale přesto nešťastní lidé, co sami se sebou nejsou ve svém životě v pohodě. Člověk, který je spokojený a šťastný, nikdy nepotřebuje hodnotit a odsuzovat druhé. Dokáže respektovat jejich život takový, jaký je a do ničeho se nepletou.

Odsuzování a házení viny na druhé je plýtvání vlastními silami 2

U druhých vnímáme slabosti, co sami potlačujeme

Propadnout odsuzování a kritice druhých jde snadno. Je jednoduché nacházet chyby u všech a ve všem, jen ne v sobě a na sobě. Kam soustředíte pozornost, tam to roste. Jakmile začnete přehnaně odsuzovat, začnete zároveň ztrácet i kontrolu nad svým životem. Začnete žít životy druhých. Na ten svůj nebudete mít čas a bude zcela nezajímavý a nudný. Je třeba se soustředit na sebe a naplnit svůj život.

Vezměte život do svých rukou

U druhých vnímáme velmi často ty slabosti, které sami u sebe naopak nejvíce potlačujeme. Jsou to naše zrcadla. Neustálým odsuzováním druhým ukazujeme, jak je náš život v troskách, jak nás nebaví a není naplněný. Přestaňte obviňovat a soudit druhé. Vezměte život do svých vlastních rukou a začněte žít naplno. Přijde osvobozující stav, kdy není koho obviňovat a dovolíte sobě a lidem kolem sebe žít život, jaký sami chtějí. Rady dávejte jen tehdy, když si o ně někdo řekne. Více naslouchejte a žijte svůj život.

Naše doporučení

Neberte si nic osobně, protože když vám někdo ubližuje slovem, je to odraz jeho vlastního postoje. Proto ani vy nehřešte slovem, nebo se vám to jako bumerang vrátí. Co si o vás myslí ostatní, totiž vůbec není vaše starost. Neřešte to. Nekritizujte jiné a respektujte všechny takové, jací doopravdy jsou. Nesrovnávejte svůj život s životem druhých, protože absolutně nikdy nevíte, čím si museli projít a zdání mnohdy klame. Usmívejte se, zapomeňte na potíže. Buďte pravdiví vůči sobě, proto si vytvořte vlastní možnosti. Hledejte kolem sebe stále jen lidi, se kterými vám je dobře. Opouštějte ty, co vás sají jako upíři. Čas zahojí téměř vše, dejte tomu čas.

1 komentář u „Odsuzování a házení viny na druhé je plýtvání vlastními silami“

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)