5 tipů, jak udržet šťastné manželství

Poslední aktualizace: 26.10.2017

O pozitivním myšlení toho bylo napsáno víc než dost. Je léty prokázáno, že kam soustředíte pozornost, tam to roste. Síla myšlenky je obrovsky mocná a slova jsou věci. Proto s nimi zacházejte zodpovědně a velmi opatrně. Zařazením pár konkrétních slov a frází do partnerské komunikace je cestou ke kvalitnímu vztahu.

5 tipů, jak udržet šťastné manželství 1
awifeofexcellence / Pixabay

Vyřešíme to společně

Ve vztahu nemůžete být sami na vlastní pěst. Začněte místo slova Já používat raději My. Mnoho vědeckých studií dokládá, že partnerské štěstí se odvíjí od toho, jak často manželské páry používají právě označení My. V partnerství musí být toto slovo přirozené a zcela běžné. Jde o znak partnerství a pocit: Být součást týmu. Je nutné vědět, že s vámi partner počítá při řešení běžných životních situací, pěkných i složitých chvil, a že jej zajímá váš názor. Vneste do partnerského soužití týmového ducha. V přátelské a sdílené atmosféře se mnohem lépe spolupracuje, existuje a žije.

Manželství
NGDPhotoworks / Pixabay

Stále plni lásky

Pokud jste přesvědčeni o tom, že váš partner je úžasný člověk, nenechávejte si to pouze pro sebe. Právě partner v dlouhodobém vztahu touží opakovaně slyšet znovu, jak je báječný, milý, hodný, šikovný, zábavný, šarmantní, atraktivní a milovaný. Jinak vám hrozí, že půjde tam, kde mu to někdo řekne a nastane manželská krize. Komplimenty složené vašimi ústy zvyšují partnerovo sebevědomí a dopřejí mu klid. Vyznání lásky a obdivu posílí partnerský vztah a muže se ženou v manželství k sobě ještě více a mnohem pevněji připoutá. Pouto lásky je pak nezlomné.

Umění naslouchat

Jedna ze základních lidských potřeb je pocit, že nám druhý naslouchá a rozumí. V romantických vztazích to platí dvojnásob. Pokud bytostně cítíme, že nás partner během rozhovoru neposlouchá nebo nás nechápe, začne obrovský, vysilující boj o jeho aktivní pozornost. Napjatá komunikace je cesta k zániku vztahu. Nejde o to slepě a bezmyšlenkovitě odsouhlasit vše, co váš partner říká, ale rozhodně mu pečlivě naslouchejte s otevřenou myslí. Nemusíte hned nabízet řešení, základem je vyslechnout. Sdělená bolest je poloviční bolest. Zajímejte se. Vzájemně spolu sdílet myšlenky a pocity je úžasné. Obrovsky to posílí váš partnerský vztah.

5 tipů, jak udržet šťastné manželství 2
adi_ribeiro / Pixabay

Umění děkovat

Ve šťastných vztazích se manželské a partnerské páry dokáží vzájemně ocenit. Jde o zdánlivé maličkosti, jako je úklid, vynesení odpadků, péče o děti, vyzvednutí oblečení z čistírny, připevnění poličky nebo dobrý oběd. Naučte se dát obdiv náležitě najevo. Dejte na odiv svoji radost. Pomůže pohlazení i pusa, ať neztratíte kontakt. Běžné poděkování v podobě skutečného ocenění má magickou moc. Partner se cítí milován a vysoce hodnocen. Intonace hlasu a projevená emoce je obrovsky důležitá. Slova jsou věci a je třeba s nimi umět bravurně zacházet.

Umění partnera podpořit

Jde asi o nejdůležitější věc a fráze, kterou se musíte naučit. Kdykoli s vámi váš partner mluví a sdílí své myšlenky, touhy, vize, sny, plány a cíle, povzbuďte ho. Dejte mu najevo, že jeho snažení vnímáte, ať ví, že stojíte při něm. Jde o obyčejné věty, jako: „Jdi do toho“, „Jsem na tvé straně“, „Stojím za tebou“ nebo „Moc ti to přeji“.  Pár slůvek, která opravdu neskutečně posílí partnerovo odhodlání a zároveň váš partnerský vztah i manželství. Podporovaný a přijímaný partner se touží vracet domů a chce to stejné vracet i vám. Umět podpořit upřímně svého partnera dodá vztahu pocit štěstí, pevnost a trvalost.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)