Nejkrásnější a nevzácnější perly. Víte, které to jsou?

Perly byly odedávna symbolem krásy, luxusu, elegance, moci a bohatství. Připisovaly se jim dokonce i zázračné a léčivé vlastnosti. Měly vždycky vysokou až mimořádnou cenu. Které jsou nejvzácnější?

V historii perly nosili výhradně příslušníci těch nejvyšších společenských vrstev a šlechty. Zdobili si jimi vlasy, uši, dekolty, zápěstí i oděvy. Perlové šperky zahrnují náhrdelníky, náramky, náušnice, brože, spony, čelenky i jiné ozdoby do vlasů. Díky svému nádhernému, hedvábnému a často duhovému lesku se perla často nazývá královnou klenotů. Perla je sama o sobě krásná už jen ve své přirozené formě. Není třeba ji brousit a složitě upravovat. Perla je úžasným dílem přírody.

perly

Organické perly

Klasické mořské perly jsou organického původu. Vytvářejí se přirozeně v těle lastur zvaných perlorodky. Když dostane do lastury třeba zrnko písku, perla ho v rámci obranné reakce začne obalovat vylučovanou perletí. Perleť je z chemického hlediska asi 90% sloučeninou oxidu vápníku, organických sloučenin a velmi malého množství vody. Perla vzniká několik měsíců až let. Ze 100 perlorodek se pouze v jedné až dvou vytvoří kulaté perličky, které jsou nejvzácnější. Mimo mořských perel známe i říční neboli sladkovodní perly. Perly lze vytvářet i uměle po vložení zrnka do lastury.

perly

Jedinečné barvy perel

Perly mohou mít nejrůznější barvy, často se však dobarvují i uměle. Vzácné černé barvy jsou opředeny mnoha mýty a už po staletí se jim přisuzuje magický význam. Názvem černá perla se nazývají tahitské perly, pěstované zejména na ostrovech Francouzské Polynésie na mořských farmách. Tahitské perly se vyznačují živými odlesky, které se při dopadu světla mění a mnohdy vypadají jako kovové. I když se nazývají černými, ve skutečnosti jde o širokou škálu šedých a jiných tmavých odstínů. Vytvářejí se v tělech černých lastur a mezi ty nejvzácnější se řadí paví perla, která je symbolem tajemství, nezávislosti a síly. Mívá zelené a modré odstíny.

černé perly

Salvador Assael

Černé perly jako první představil v 70. letech obchodník Salvador Assael z Tahiti. Ze začátku o ně nikdo nestál. On proto požádal newyorského klenotníka, aby jeho černé perly vystavil ve své výkladní skříni na Páté Avanue za extrémní cenu. Zaplatil si několik celostránkových inzerátů v exkluzivních časopisech, kde černé perly vyfotil vedle nejdražších diamantů, rubínů a smaragdů. Tato obchodní strategie mu nakonec přinesla obrovský úspěch a zisk. Černé perly získaly svou nedozírnou cenu.

Jak se hodnotí perly

Na perlách se posuzuje jejich velikost, tvar, barva, povrch a lesk. Samozřejmě platí, že čím je perla větší, tím je i dražší. Cenu velké perly někdy sníží nedostatečná kvalita jiných parametrů. Velikost kulatých sladkovodních perel je od 2,5 mm do 9,5 mm a kulatých mořských perel od 3 mm do 12 mm. Velikost kulatých tahitských perel se pak pohybuje od 6,5 mm do 14 mm, výjimečně jsou i větší. Nejžádanější je dokonale kulatý tvar a u protáhlých perel zase oválný, symetrický tvar. Hodnotí se odstín, rovnoměrné pigmentace, rovnost povrchu bez vrásek, proláklin, plošek a kazů. Přirozený lesk perel může být matný, hedvábný i vysoký. A zde platí čím je perla lesklejší, tím je také cennější.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)