Pokud pracujete víc jak 8 hodin denně, někde děláte chybu.

Jestliže v práci prosedíte hodiny přes čas a ještě si ji odnášíte domů, někde je něco špatně. Zvládnout všechny povinnosti za osmihodinovou pracovní dobu, ale není to nic těžkého, stačí změnit pár věcí a pak si začít užívat volna.

Změňte svoje myšlení

První krok na cestě ke změně je nesrovnávat se s kolegy. Začněte přemýšlet sami o sobě. Neptejte se, proč to někteří zvládnou a vy ne, protože to zvládnete taky. Ptejte se, zda jste spokojení, zda vás baví práce a zda ji chcete dělat. Neřešte, zda je na tom někdo lépe. Dělejte, co uspokojuje vás. Pak budete úspěšní a nebudete se trápit žádnými zbytečnými myšlenkami, a nebudete v práci trávit víc času. Když si srovnáte hodnoty, přesčasy vám přestanou stát za to.

Pokud pracujete víc jak 8 hodin denně, někde děláte chybu. 2

Žádné atrakce

Pokladní si domů práci nenosí, vy to taky nedělejte. Nevyřizujte doma e-maily. Pracovní doba naopak slouží k řešení pracovních úkolů a je třeba ji oddělit od osobních aktivit a virtuálního brouzdání. Vsaďte na jednoduché počty. Pokud strávíte v pracovní době denně půl hodiny na Facebooku, za měsíc je to 10 hodin, víc než 1 pracovní den, který nahrazujete přesčasy. Bohužel je to často mnohem víc. Totéž platí o kávě s kolegy, prodloužených pracovních obědech a vyřizování veškerých osobních věcí v pracovním čase.

Pracujte efektivně

Nesnažte se okamžitě reagovat na každý e-mail. Pokud schránku nutně nepotřebujete k řešení vašich pracovních úkolů, otevírejte ji pouze 3x denně, ráno, v poledne a před koncem pracovní doby. Vypněte veškeré notifikace na mobilním telefonu, které vás vyrušují, a začněte si své e-maily vybírat manuálně. Omezte pracovní setkání. Projděte si diář z loňska, zjistíte, kolik času jste strávili na zbytečných schůzkách. Než někomu odsouhlasíte setkání, zamyslete se, zda je nutné vidět se osobně. U porad i schůzek si nastavte začátek a konec. Žádné osobní povídání, které končí o 2 hodiny později.

Buďte upřímní zejména k sobě

V zaměstnání obvykle nestíhají lidé pasivní, kteří dostávají opravdu nesplnitelné množství práce od šéfa a neumějí říct ne. Dále pak nestíhají lidé superagilní, kteří si nakládají sami úkolů přespříliš, protože práce je pro ně přece koníček. První skupina se musí ozvat. Lidé z druhé skupiny bohužel obvykle potřebují nějaký život ohrožující zážitek, po kterém zjistí, že nemusí dělat vše a být všude. Určitě dodržujte schéma tří osmiček. Tedy 8 hodin práce, 8 hodin odpočinku a 8 hodin spánku. S koncem pracovní doby zavřete dveře své kanceláře a zapomeňte na práci.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)