Chybí vám čas a klid na jógu a meditaci? Pomůžeme vám ho najít

Poslední aktualizace: 27.9.2021

Dnešní svět je rychlý a plný stresu. Mnoho z nás už tuší, že jóga a meditace je vynikající způsob, jak do života dostat zdravý pohyb i klid, naučit se souznít s tělem a najít vnitřní rovnováhu. Na jógu a meditaci je třeba klid a čistá mysl, což je v hektické moderní době těžké.

Naplánujte si čas na cvičení

Běžný shon, stres, práce a péče o rodinu nám mohou snahu denně se věnovat józe a meditaci naplno snadno překazit. Je třeba najít způsob, jak se uklidnit po tom, že jsme se konečně dostali ze sevření kancelářské budovy, přežil mačkanici v MHD, přinesli nákup a máme se vrhnout na praní a žehlení. Prvním krokem je vymezit si na jógu čas a zařadit ji prostě do denního harmonogramu. Pokud nemůžete na lekce, cvičte podle videí. Online je jich k dispozici opravdu dost.

Chybí vám čas a klid na jógu a meditaci? Pomůžeme vám ho najít 2

Čemu se vyhnout před cvičením

Zkuste se vyhnout před jógou činnostem, které podněcují pro jógu nežádoucí mozkovou aktivitu. Třeba sociální sítě, sledování televize a práci na počítači. Pokud jdete na jógu ráno, nekoukejte po probuzení na telefon a odsuňte to až po skončení lekce. Před večerním cvičením si dejte krátkou procházku. Lekce jógy začíná přípravou, ne první pozicí. Minimálně hodinu před začátkem cvičení nejezte a zkuste na lekci dorazit alespoň o 10 minut dřív. Lehněte si nebo sedněte na jogamatku a chvíli jen dýchejte, pozorujte okolí nebo zavřete oči a prostě vypněte.

Jak začít s meditací

Pokud to s jógou a zklidňováním myslíte vážně, zkuste meditaci. I když k meditaci v pravém slova smyslu vede dlouhá cesta jógové praxe, umět si zrelaxovat tělo a mysl může být rychlý a snadný proces zařazený do denní rutiny. Časem se budete zdokonalovat. Zkuste meditovat ráno alespoň 20 minut. Vyberte si pohodlné místo, měkký polštářek na sezení a držte rovná záda. Přidejte meditační pomůcky, jako svíčky, vonné tyčinky, éterické oleje a meditační hudbu. Pomocí vizualizace najděte ve své mysli objekt, symbol či místo, na které se budete soustředit, nebo se zahleďte do plamínku svíčky. Nechte mysl plout bez myšlenek a dovolte si jen být.

Chybí vám čas a klid na jógu a meditaci? Pomůžeme vám ho najít 3

Dechová cvičení pro jógu i meditaci

Pro cvičení jógy i meditaci se doporučují i dechová cvičení. Vědomá práce s dechem funguje jako určitá kotva pozornosti. Pomoci vám může stejně jako lekce s cvičitelkou jógy i meditace vedená zkušeným lektorem. Záleží na vás, zda si procesem chcete projít sami a v soukromí, nebo třeba ve skupině, kde se klid a pozitivní energie násobí.

Dechové cvičení

Na 4 doby nádech a na 4 doby výdech. Zklidníte srdeční rytmus, naladíte se na svůj dech a budete se soustředit na něco jiného, než je úzkost či nervozita. Dýchejte hluboce a co nejkvalitněji. Zkuste počítat do 5 na nádech a do 8 na výdech. Tím se uklidníte. Zkusit můžete i lví dech, což je nádech nosem a výdech pusou s vyplazeným jazykem se zvukem ha a pohledem vzhůru. Ve společnosti můžete jen opřít jazyk o horní patro, klidně dýchat nosem a stimulovat si akupresurní body na rukou. Můžete se také několikrát zhoupnout ze špiček na paty, pak zatlačit chodidla do země a uzemnit se. Ke zbavení stresu vám pomůže i vytřepat končetiny.

Chybí vám čas a klid na jógu a meditaci? Pomůžeme vám ho najít 4

Zažeňte stres i záchvaty paniky

Schopnost uklidnit mysl se vám vyplatí před lekcí jógy i meditace. Pomůže vám i kdykoliv během dne, kdy vás přepadne nervozita, úzkost, obava či stres. Možná vás čeká důležitá prezentace, jednání nebo schůzka. Bude se vám lépe komunikovat s dětmi, partnerem, kolegy i šéfem. To všechno jsou situace, které nás umí rozhodit. U těch citlivějších mohou vést až k panickému záchvatu nebo depresi. Pokud můžete, běžte na čerstvý vzduch, třeba do parku či na terasu.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)