Jak zahnat hlad a nehřešit přitom na dietu

Poslední aktualizace: 31.8.2015

Shodit pár kilo se dá být snadné, ale pouze do okamžiku, než nás přepadne ukrutný hlad. Jak jej udržet na uzdě tak, aby nám nezmařil všechny plány? To bude tématem dnešního článku.

Jak zahnat hlad

Naše tělo funguje tak, že jeho automatický program se spustí vždy, když potřebuje doplnit energii. Je to jako zmáčknutí čudlíku „HLAD“. Bohužel tento program se spouští aniž bychom si to přáli, a to dokonce i v době, kdy tělo vlastně jíst nepotřebuje. Je to pozůstatek z doby jeskynních lidí, kdy bylo nutné vytvářet zásoby, aby člověk přežil horší časy. My si rozhodně zásoby dělat nemusíme, přesto tento mechanismus v nás stále přetrvává. Naštěstí pro nás existují snadné triky, jak dostat mizerný hlad pod kontrolu. Stačí dodržovat některé jednoduché zásady. Které to jsou? To vám hned prozradíme.

Jezte polévky

Polévka je základ a bez polévky není celý oběd. To je stará pravda! Když si polévku dáte před každým hlavním jídlem, zasytí vás a sníte o 20% méně z hlavního jídla. Polévky navíc dodají tělu potřebné živiny a tekutiny. Ideální jsou zeleninové krémové polévky či nízkokalorické vývary. Druhé jídlo nemusíte jít ihned po snězení polévky. Dejte si klidně mezi jídly, pokud to lze, půl hodinky pauzu.

Vláknina

Jestliže budete mít dostatek vlákniny, ať už z přirozené stravy či formou potravinových doplňků, nebudete cítit tak ukrutný hlad. Čerpat jí lze z těstovin, rýže, celozrnného pečiva, vloček, ovoce a zeleniny.

hlad

Bílkoviny

Skvělým pomocníkem proti hladu jsou semínka a ořechy. Ty však nikdy nejezte, jako něco navíc. Měly by nahradit třeba polední svačinku. Případně si je můžete rozmixovat na moučku a přidávat do pomazánek, koktejlů, salátů. Jezte také často luštěniny, které mají vysoký obsah bílkovin a málo tuků.

Jezte pomalu

Teprve půl hodiny poté, co začneme jíst, vyšle žaludek signál, že je sytý. Proto je důležité kousat pořádně každé sousto a jíst pomalu. Dáte náskok svému mozku, aby si uvědomil, že už byl hlad zažehnán.

Zkuste se zabavit

Buďme k sobě nyní upřímní. Pokaždé, když jíte, to je proto, že máte hlad? Nebo je to občas i z nudy? Zkuste si najít rozptýlení: úklid, procházka, četba knížky, háčkování. Zeptejte se sami sebe, zda je to opravdu nutné doplnit energii nebo, zda se jedná o pocit, že musíte ukojit chutě.

Fotografie publikována se svolením marin Photography/FreeDigitalPhotos.net

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)