Jak účinně zmírnit chronické záněty v těle?

Patříte k těm, kteří se nemohou zbavit zánětů v těle, často se vám stěhují na různá místa a neustále se je snažíte odehnat? Poradíme vám, jak na to.

Někdy se nám zánět v těle drží dlouho a přetrvává mnohem delší dobu, než bychom čekali. V těle při dlouhodobých zánětech probíhá stejný druh biologické reakce jako při akutním zánětu, nemá však v tomto případě rozeznatelný začátek, vrchol se znatelnými příznaky a konec. V podstatě zánět nikdy neskončí. V tomto případě jde o chronický zánět.

Jak účinně zmírnit chronické záněty v těle? 2

Zánět v těle

Formou zánětu lidský organismus bojuje proti nějaké nemoci, zranění nebo infekci. Akutní reakce se projevuje hlavně horkostí, zarudnutím, otokem a bolestí, protože v postiženém místě dochází k cirkulaci většího množství krve, čímž se snaží uzdravit poškozenou tkáň. V tomto případě jde o klasický druh zánětu se začátkem i koncem.  Na rozdíl od zánětu akutního o chronickém zánětu mnohdy ani nevíme a on našemu organismu škodí. Často stojí za onemocněními, jako jsou cukrovka, revmatická artritida, lupus, autoimunitní onemocnění, nemoci srdce a cév, deprese, bipolární porucha či Alzheimerova choroba.

Chronický zánět

Jedním z důvodů, proč dochází ke vzniku nemocí, je, že chronický zánět neustále značně vyčerpává náš imunitní systém. Právě proto je velmi důležité systémové záněty v těle potlačovat. K tomu velkou měrou přispívají naše zcela přirozené, každodenní dobré návyky, které jsou našimi největšími spojenci. Soustřeďte se tedy na zdravý životní styl, který pomáhá proti případnému zánětu. Budete se díky nim sami cítit lépe. Podívejme se, na co se zaměřit.

cvičení

Pravidelné cvičení a pohyb

Cvičení a pravidelný pohyb opravdu pomáhá. Rozproudíte metabolismus v těle. Existuje mnoho důvodů, proč se máme hýbat. Dochází k posílení srdce, snížení rizika vzniku cukrovky, nadváhy i obezity. Cvičení je jedním z nejdůležitějších způsobů, kterými lze snížit právě riziko vzniku chronického zánětu. Nemusíte sice denně navštěvovat posilovnu, ale pravidelnému pohybu se v rámci zdravého životního stylu nevyhnete. Zkuste si naplánovat 3x týdně minimálně 40 až 60 minut intenzivnějšího cvičení, v podobě běhu, rychlé chůze, cvičení nebo typu sportu, který vás opravdu baví.

Pravidelný a vydatný spánek

Naše tělo během dostatečně dlouhého a kvalitního spánku regeneruje. Právě díky němu poskytnete zánětu dostatek času, aby proběhl a nakonec opravdu odezněl. Když spíte nedostatečně, zánětlivou reakci naopak aktivujete, podporujete a vyživujete. Délka potřebného spánku je individuální. Odborníci se ale shodují na tom, že lidé by měli spát minimálně více než 6 hodin, průměrně 7,5 až 8, 5 hodin a méně než 9 hodin denně. Přebytek spánku totiž také škodí, i když mnohem méně, než jeho obrovský nedostatek.

Jak účinně zmírnit chronické záněty v těle? 3

Náš tip

Nezapomeňte na vyváženou stravu a prospěšné potraviny, které nepřekyselují organismus. Právě zvýšená kyselost v těle totiž nahrává zánětům. Dejte si pozor na přemíru sladkostí i složitějších sacharidů. Nezapomeňte hlavně na listovou zeleninu v podobě salátů, pomáhají i zelené potraviny, jako mladý ječmen a chlorella.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)