Jak neplýtvat jídlem a šetřit kapsu? Osvědčené rady a tipy

Poslední aktualizace: 23.2.2019

Mnoho průzkumů a statistických údajů o plýtvání jídlem nikoho nemůže potěšit. Jídlem prostě plýtváme ve velkém. Jak to ale udělat, abychom jídlo nevyhazovali?

Podle agentury na ochranu životního prostředí je dokonce asi 22 % odpadu na komunálních skládkách právě nespotřebované jídlo. Hmotnost těchto nespotřebovaných přebytků převyšuje 29 milionů tun. Jak tedy jídlem neplýtvat a snížit množství odpadu? Šetřete svoji peněženku i životní prostředí.

Jak neplýtvat jídlem a šetřit kapsu? Osvědčené rady a tipy 1

Správné skladování jídla

Asi 2/3 potravinového odpadu jsou způsobeny právě nevhodným skladováním jídla a pokrmů. Velké množství z tohoto odpadu by se dalo navíc využít na kompostování. Bohužel ale poputuje do odpadkového koše a popelnice, kde jej již nikdo neroztřídí. Takovým vyhazováním jídla opravdu neušetříte. Snažte se proto své potraviny skladovat tak, jak je doporučeno. V lednici mějte přehled a nekupujte zbytečně mnoho jídla, které nesníte, do zásoby.

Plánování jídla a nákup potravin

Pokud si naplánujete svůj týdenní jídelníček vždycky dopředu, uděláte mnoho pro svoji peněženku a domácí rozpočet. Podle jídelníčku pak nakoupíte potřebné potraviny. Pak se vám nestane, že by vyšlo mnoho jídla nazmar. Nakupujte jen to, co jste opravdu schopni sníst. Pokud vám něco zbude a už na to nemáte chuť, zmrazte to. Pak takové hotové jídlo oceníte, když nebudete mít čas a sílu něco vařit. Jen hotový pokrm rozmrazíte, ohřejete a máte hotovo.

potraviny

Kupování čerstvých a místních potravin

Nákupem čerstvých, domácích a místních potravin prodloužíte jejich trvanlivost. Jednak k nám necestovaly dlouhou dobu přes půl světa a nakupujete je mnohem čerstvější, ale také podpoříte místní farmáře i trh. Zelenina a ovoce možná nebudou přesně podle šablony, ale dozajista budou mnohem chutnější, čerstvější, voňavější a s vyšším obsahem živin. Více si na nich i pochutnáte.

Datum na výrobcích

Minimální datum trvanlivosti a spotřeby ještě neudávají čas, kdy je třeba potravinu zkonzumovat. Jde o doporučení, kdy je produkt ve své vrcholové kvalitě. Často jej můžete použít i dlouho po datu trvanlivosti nebo spotřeby. Zkontrolujte vůni produktu a podívejte, zda na nich není plíseň. Snažte se však produkty v lednici podle těchto dat kontrolovat a podle nich je také postupně konzumovat. Možná časem přijdete na to, že klidně můžete nakupovat i v polovičním množství.

potraviny

Zaměřte se na kompostování potravin

Pokud se vám přece jen nějaké potraviny zkazí a už není možné je použít, tak kompostujte. Malé kompostéry můžete mít třeba i na balkoně a kompost pak oceníte při přesazování květin i vysazování truhlíků. Určitě je lepší umístit nespotřebované jídlo na kompost a znovu jej použít třeba na zahradě jako hnojivo, než jej vyhodit na skládku odpadu. Pokud nemáte dostatek prostoru na kompostování, možná vám pomohou kontejnery na bioodpad, nebo vaše přebytky ocení některý z vašich blízkých sousedů či z blízké farmy.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)