Jak vyzrát na pálení očí? Syndrom suchých očí a práce s PC.

Mnoho z nás v současné době pracuje s počítačem a celé hodiny kouká do monitoru nebo do mobilního telefonu. Naše oči pak vykazují známky potíží, které nazýváme syndrom suchého oka.

Syndrom suchého oka vznikne při porušení slzného filmu, který chrání oční epitel. Projevuje se častou potřebou mrkat, tisknout víčka k sobě, pálením a pocitem písku či prachu v očích. Tyto potíže trápí asi 1/3 populace. Kapky na červené žilky i oči nebo alergii vám nepomohou a nesmí se ani používat dlouhodobě. Ke zvlhčení se používají takzvané umělé slzy neboli zvlhčující oční kapky, nejčastěji přípravek Systane. Nutné je ale upravit i naše chování a celkový životní styl.

Tip: Nejlepší životabudiče. Místo kávy čistá voda, čaj i zelené potraviny.

Syndrom suchého oka a jeho vznik

Syndrom suchého oka podporuje časté používání počítačů a mobilních telefonů. Další nebezpečí představuje umělé světlo, klimatizace a kontaktní čočky. Další neblahý vliv má i znečištěné životní prostředí a ovzduší. Zhoršení stavu nastane při vystavení očí slunci nebo větru. Dalším viníkem jsou různé nemoci a užívané léky. Potíže se zhoršují i ve věku nad 50 let hormonálními změnami, zejména u žen. Pokud se vám potíže zhoršují, je třeba navštívit očního lékaře. Neléčený syndrom suchých očí a následné narušení slzného filmu může vaše oči nevratně poškodit. Syndrom suchého oka není radno nijak podceňovat. Léčba je pak zdlouhavá a často se již mnoho věcí pro zlepšení stavu dělat nedá.

Potřebné množství slz

Oči se nejprve snaží s nedostatkem vlhkosti vyrovnat. Máme nutkání na častější mrkání, objevuje se oční únava, slzení očí a potřeba oči mhouřit při ostrém světle. Je třeba omezit spouštěcí faktory na minimum. Při práci s počítačem je třeba dělat pravidelné přestávky, nechat oči vždy na chvíli odpočinout a snažit se vědomě mrkat. To, co si ani neuvědomujeme je fakt, že při upřeném pohledu na obrazovku monitoru podvědomě prodlužujeme dobu mezi mrknutím. Velkým nebezpečím je i suchý vzduch v místnosti, který je třeba zvlhčit pravidelným větráním a zvlhčováním vzduchu. Můžete si pořídit i vlhkoměr. Nutné je dodržovat pitný režim v podobě čisté, neperlivé vody.

Jak na umělé slzy

Pokud často sedíte u svého PC, naučte se pravidelně používat umělé slzy. Tyto zvlhčující oční kapky zakoupíte v lékárně i bez předpisu. Je třeba také vypozorovat, zda se vaše potíže objevují zejména ráno po probuzení, nebo se vám potíže zhoršují až během dne. Podle toho volte typ očních kapek. Kapejte do očí pravidelně, aby byly potíže opravdu co nejmenší. Je třeba ale vyloučit záměnu za alergii, která se častěji projevuje svěděním než řezáním očí. Objevuje se i pocit cizího tělesa v očích. Vždy je proto dobré navštívit nejprve očního lékaře a zjistit pravou příčinu svých potíží.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)