Jak se chránit proti klíšťatům. Spolehlivé triky, které na klíšťata spolehlivě platí.

Opět tu máme jaro a léto na krku s notnou dávkou nebezpečí v podobě klíšťat. Poradíme vám, jak se proti klíšťatům spolehlivě a účinně bránit.

Klíšťata mohou přenášet několik nemocí, kdy je nejznámější borelióza a encefalitida. Určitě je dobré použít repelent už na jaře i na podzim, ne jen na letní dovolené. Kontrolovat se je třeba nejen na louce a v lese, ale i na horách. Klíšťata jsou aktivní už při 5 °C a vyskytují se i ve výškách 1 200 m n. m. Objevují se i ve městech, třeba v parku.

Tip: Vsaďte na aloe vera, má neuvěřitelnou moc!

Co klíšťatům nevoní

Klíště vnímá zejména lidské teplo a přirozený pach. To jej láká. Je třeba tento pach nějak přebít. Nepomůže jen klasický deodorant. Vsadit můžete i na repelent, který si vyrobíte sami doma. Pak jen stačí si jej nastříkat na kůži. Jako odpuzovač na klíšťata působí zejména růžový olej, máta, rozmarýn, levandule, citrusy a jablečný ocet. Stačí namíchat s vodou ocet v poměru 1 : 2 a olejů přidat tak 20 kapek. Pak požijte rozprašovač, nebo promíchejte éterický olejíček s nosným tělovým olejem a následně jej vetřete do pokožky.

Vsaďte na vitamín B

Prokázaný je i účinek vitaminů skupiny B. Jeho pravidelní uživatelé klíšťatům prostě moc nevoní. Nejvíce zabírá thiamin neboli B1, který se dá koupit i samostatně v lékárně bez předpisu. Zvolit můžete i B-komplex nebo pivovarské kvasnice v podobě Pangaminu. Před plánovaným pobytem v přírodě je třeba s užíváním začít alespoň týden předem. Denní doporučená dávka se pohybuje kolem 1,5 mg. Významnými zdroji vitaminu B1 jsou i brambory, fazole a luštěniny obecně a obiloviny. Vitamin B naleznete v kvasnicích, jáhlech a oříšcích. S chutí si můžete dopřát i pivo.

Zelené potraviny

Vsadit můžete i na zelené potraviny v podobě zeleného ječmene, pšenice, chlorelly a spiruliny. Vitamíny skupiny B dostanete taky i s notnou dávkou dalších blahodárných látek. Samozřejmě i provitamín A neboli betakarotén, který pomáhá tvořit a udržovat zdravou pokožku. Budete se také velmi dobře opalovat a dostanete pěknou barvu. Samozřejmě je důležité konzumovat hodně zeleniny, zejména té listové a každého jistě napadne i mrkev. Na stravě totiž opravdu záleží.

Deka a domácí mazlíčci

Oblečte si na sebe světlé oblečení. Tmavá barva klíšťata více láká. Volte hladké oblečení, na kterém se hůř udrží. Seženete i ponožky odpuzující hmyz v turistických potřebách. Klíšťata nežijí na stromech, ale v trávě a křoví. Pokud si děláte piknik, vezměte sebou deku nebo skládací podložku. Dětem se dá pořídit repelentní náramek. Dětský kočárek nastříkejte z venku přírodním repelentem, dejte na něj z venku sáček s aromatickými bylinkami nebo pořiďte náramek proti klíšťatům i na kočárek. Je třeba vybavit i své psy a kočky. Použijte ochranné obojky pro zvířata.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)