Jíte ořechy? Proč je zařadit do svého jídelníčku.

Ořechy jsou často opomíjené, přesto jsou považovány za nejhodnotnější potraviny s vysokým množstvím kvalitních živin. Víte, že ořechy velmi rychle a na dlouhou dobu zahánějí hlad? Za nejlepší jsou považovány vlašské ořechy.

Vlašské ořechy mají maximálně možnou využitelnost pro náš organismus. Musíte je ale konzumovat nesolené, nepražená a bez dalších úprav. Obsahují vysoký obsah jinak nedostatkového zinku a ze všech druhů ořechů obsahují nejméně sacharidů, tedy cukrů. Umí snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v těle a ke snížení až o 20 % stačí údajně 8 jader denně, tedy asi 80 gramů. Překvapí vás možná také, že právě to je asi jejich denní dávka. Takže 10 a maximálně 20 ořechů vám bohatě stačí.

Jíte ořechy? Proč je zařadit do svého jídelníčku. 1

Co obsahují vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou opravdu velmi výživné. Obsahují až 70 % prospěšných tuků, převážně mastné nenasycené omega 3 kyseliny a 18 % bílkovin neboli proteinů. Dále pak vitamíny B1, B2, B3, B6, B9 a E, minerály a stopové prvky, jako je železo, zinek, vápník, měď, mangan, selen, hořčík, fosfor či draslík. Zapomenout nelze ani na vysoký obsah vlákniny. Kvůli nízkému obsahu cukrů se vlašské ořechy hodí i pro diabetiky. Díky výživové hodnotě jsou vhodné i pro vegetariány.

Pravidelná konzumace vlašských ořechů

Pokud si je dáte pravidelně, působí proti depresím, podporují činnost mozku a omezují únavu. Z plodů si lze připravit i čaj proti kašli. Stačí vzít 10 skořápek ořechů a nechat je 12 hodin louhovat v ½ litru vody. Pak je krátce povařit a scedit. Čaj pijte vlažný několikrát denně a můžete si do něj přidat i med. Čaj rozpouští hleny a po dvou dnech budete mít po starosti. Samozřejmě můžete různé ořechy střídat. Každý druh obsahuje trošku něco jiného. Kešu ořechy jsou pak nejtučnější.

Jíte ořechy? Proč je zařadit do svého jídelníčku. 2

Mandle nejsou ořechy

Mandle konzumujte raději neloupané než loupané. Posílíte tak imunitní systém. Vynechejte ty solené, pražené, v čokoládě a cukru. Nejbližšími příbuznými mandlí jsou meruňky a broskve. Možná jste si jako děti také loupali jádra z meruňkových pecek, které mají mimo jiné i protirakovinné účinky. Ve skutečnosti jsou mandle semena, nikoliv ořechy. Hrstka mandlí v podobě 20 kusů denně vám díky jejich kalorické hodnotě stačí. Poradí si s tuky usazenými v našich problémových partiích, zatočí s obezitou i vysokým krevním tlakem.

Obsah vitamínů a minerálů v mandlích

Mandle obsahují vitamíny E, B a řadu minerálů, jako je železo, vápník, zinek a hořčík. Vitamín E je vitamínem krásy rozpustným v tucích. Tento antioxidant chrání pokožku před slunečním zářením a chemikáliemi z prostředí. Mandle jsou bohaté na bílkoviny, obsahují i mnoho zdravých nenasycených mastných tuků i ​​nutričně kvalitní živiny, jako je biotin pro metabolismus tuků a karbohydrátů. Biotin je koenzym měnící potraviny na energii, přes metabolismus složené cukry mění na glukózu a bílkoviny zase na aminokyseliny. Aminokyselina v podobě argininu uvolňuje cévy a podporuje krevní oběh. Obsahují také hodně vlákniny a podporují zdravé trávení.

Jíte ořechy? Proč je zařadit do svého jídelníčku. 3

Jak je dobře strávit

Ořechy i mandle je vhodné před konzumací namočit pře noc. Odstraníte tak pocit těžkosti. Po namočení se uvolní kyselina fytová, která je právě příčinou špatného trávení a ořechy se budou stravitelnější. Zvýrazní se jejich chuť a navíc se aktivují prospěšné látky.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)