Jak na bolestivou menstruaci? Zkuste bylinky i babské rady.

Mnoho žen poměrně často trpí menstruačními bolestmi. Během svých dnů se také cítí nepříjemně. Je nutné umět zpracovávat emoce a přijmout svoje tělo se vším, co se odehrává během těchto dnů.

Možná také patříte mezi ženy, u kterých se každý měsíc dostává energie i nálada pod bod mrazu. Naše emoce souvisejí s bolestí v podbřišku, hlavy a někdy i celého těla. Pokud i vy zažíváte emoční bouře a pociťujete napětí už několik dní předem, je to dáno hormonální nerovnováhou v těle.

Menstruační cyklus

Po dobu 28 až 31 dní v ženském těle probíhá cyklus. Ve vaječnících vzniká vajíčko, které se pak přesouvá do dělohy, kde postupně dozrává a doroste na velikost 8 mm. Pokud není oplodněno, odchází z těla ven a často se objevují bolesti. Vajíčko se usadí v měkké stélce dělohy, projevuje se krvácení i s kousky stélky v menstruační krvi. Cyklus pak končí prvním dnem menstruace.

Hormonální jóga

Ponořte se do tajů hormonální jógy a začněte intenzivně cvičit asany na otevření kyčlí, kde se nám zadržují emoce. Pomocí těchto cviků a masáží zkuste rozproudit lymfatický systém, což uvolní vaše tělo i mysl. Často zadržujeme vodu a cítíme se oteklé. Důležité je i přijetí svého těla v tomto období.

jóga

Zkuste bylinky

Udělejte si čaj z heřmánku, maliníku, měsíčku, kontryhelu a řebříčku. Více odpočívejte a naslouchejte svým potřebám. Dobromysl či oregáno a majoránka jsou přírodní antidepresiva s analgetickým účinkem. Pomohou od PMS i bolestivé menstruace. Majoránka vyvolá i vynechanou menstruaci.

Petržel

Petrželová šťáva má silné antibakteriální účinky, používá se na akné, na léčbu močových cest i prevenci ledvinových kamenů. Obsahuje vitamín C na posílení imunity a uvolnění střevních plynů, postará se i o nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Petržel je močopudná, proto je nutné tekutiny doplnit. Můžete ji odšťavnit do zeleninových smoothie. Jedná se také o mírné přírodní afrodiziakum.

Lněný olej

Lněný olej a lněná semínka obsahují fytoestrogeny podobné estrogenům v ženském těle. Konzumací nabobtnaných či mletých semínek nebo lněného oleje týden před periodou se vyrovnává hladina hormonů v těle během menstruace. Semínka pomáhají proti zácpě, na onemocnění střev a dvanácterníku. Odolávají kyselinám a traktem projdou bez namletí či namočení bez porušení.

jóga

Hořčík

Na křeče je dobrý hořčík. V děloze dochází při menstruaci k bolestivým stahům. Do svého jídelníčku přidejte potraviny a nápoje s vyšším obsahem hořčíku. Pomůže vám při uvolnění menstruace i každodenním napětí v práci.

Nahřívání

Pokud cítíte nafouklé břicho, zkuste použít nahřívací láhev nebo podušku. Pomohou i gelové nebo semínky plněné polštářky, které nahřejete v mikrovlnné troubě či v teplé vodě. Lehněte si na záda, pokrčte nohy a schulte se do klubíčka. Přečtěte si dobrou knížku, podívejte na komedii a relaxujte.

Teplá voda

Teplá voda nás uvolní. Dojde k roztažení cév a v těle nám lépe proudí tekutiny. Pomůže od bolesti a spustí menstruaci, uvolní bolavé svaly i bolest hlavy a celkové napětí v těle. Během menstruace stačí teplá sprcha. Z vonných bylinek se do koupele používá levandule, heřmánek a meduňka.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)