Co se děje s tělem během spánku

Spánek je pro regeneraci lidského těla zásadní proces. Co se děje s naším tělem v noci a jaké procesy probíhají po usnutí? Spánek je mnohem důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Třídění informací

Jakmile se oddáme slastnému spánku a odplujeme do říše snů, mozek automaticky nevypíná a pokračuje ve své práci. Má za úkol utřídit spoustu informací, které za celý den načerpal. A toto třídění je velmi důležité i pro naši dlouhodobou paměť.

Snížení napětí svalstva

Při REM fázi se nám zdají sny, rychle hýbou oči a klesá napětí svalů. NREM fáze se skládá ze čtyř dalších stadií, která na sebe navazují a spánek se stále více prohlubuje. Aktivita mozku je poměrně nízká a dochází k obnově fyzických sil. V první polovině noci dochází k načerpání fyzických sil a druhá polovina noci obnovuje síly duševní. U kojenců tvoří REM až polovinu délky spánku, u seniorů jen 20 %.

Co se děje s tělem během spánku 2

Uvolňování hormonů

Vylučuje se melatonin produkovaný šišinkou. Jeho produkci ovlivňuje množství světla, proto spěte ve tmě. Produkci potlačuje modré světlo z TV obrazovek, počítačů, tabletů a mobilních telefonů a s tím i růstového hormonu produkovaného hypofýzou, který regeneruje tělo. Mozek vytváří i antidiuretický hormon bránící tvorbě řídké moči. V hypothalamu pak vzniká hormon mateřské lásky oxytocin.

Pokles hladiny kortizolu

Během spánku klesá i hladina stresového hormonu kortizolu vyráběného nadledvinkami, který nám pomáhá zvládat zvýšenou zátěž. Ráno hladina opět vzroste a dostaví se nový příval energie. Při nedostatku spánku zůstává hladina kortizolu vysoká i večer a negativně se promítá do celkového zdravotního stavu.

Produkce antidiuretického hormonu

Mozek během spánku iniciuje tvorbu antidiuretického hormonu ADH. Proto vydržme 6 až 8 hodin nejít na malou a spíme bez nutnosti si odskočit na toaletu.

spánek

Imunitní systém produkuje protizánětlivé proteiny

Během spánku imunitní systém vyrábí proteiny cytokiny, včetně interleukinu a interferonu. Látky působí proti infekcím a zánětům v těle a startují hojivé procesy. Spánek je proto velmi důležitý pro zotavení organismu.

Podpořte svůj spánek

  • Choďte spát a vstávejte přibližně ve stejnou dobu
  • Spěte 7 až 8 hodin
  • Eliminujte v ložnici modré světlo z počítačů a další elektroniky a zatemněte
  • Před spaním místnost vyvětrejte a snižte teplotu v místnosti
  • Nejezte těsně před spaním, nepijte alkohol ani kávu
  • Přečtěte si pár stránek knihy, meditujte, poslechněte si relaxační hudbu, dejte si koupel nebo masáž

Přírodní prostředky pro lepší spánek

Ašvaganda neboli vitánie snodárná zlepšuje kvalitu i hloubku spánku, snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a tlumí záněty v těle. Zmírňuje úzkosti způsobené spánkovou deprivací a poruchy spánku při depresích. Pomůže i houba hericium neboli korálovec ježatý, společně s houbou reishi neboli lesklokorkou lesklou, která pomáhá glymfatickému systému mozku s očistou od toxinů.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)