Nevíte, jak se rychle uklidnit, když jste nervózní? Dáme vám pár rad a tipů.

Mnohdy cítíme, jak nám rychle bije srdce, dlaně se nám potí, nedokážete se ani pohnout. Nervózní jsme někdy opravdu všichni. Je třeba se uklidnit a mít zase vše pod kontrolou. Existují triky a doporučení, jak se rychle dostat do pohody.

Čeká vás pracovní pohovor, prezentace nebo zkouška? Pak jste nejspíš nervózní a máte strach, že vše pokazíte. Máte strach, že ze sebe nedostanete ani hlásku. Situací, ze kterých můžeme být nervózní, je dost. Každý je zažívá, ale jen někdo si s nimi a svou nervozitou umí velmi dobře poradit.

Zaměřte se na dýchání

Zkuste se soustředit na to, jak dýcháte. Stačí přestat cokoliv dělat a pouze se soustředit na dýchání, tedy hluboký nádech a výdech. Když jsme nervózní, většinou dýcháme krátce a přerývaně. Zastavte se, úplně vypněte a jen dýchejte. Jde o nejrychlejší techniku, jak se uklidnit. Můžete vyzkoušet vdechovat nosem a pomalu nosem vydechovat. Opakujte to desetkrát a budete se cítit klidněji.

Snažte se čímkoliv rozptýlit

Vtíravé obavy a strachy vám nedají pokoj. Večer před prezentací přecházíme sem, tam a nedokážeme se na nic soustředit. Jediná možnost, jak se uklidnit je rozptýlit se něčím, co nás baví. Začíst se do zajímavé knihy, tančit, zavolat kamarádce, uvařit si něco dobrého, pustit si oblíbený film.

Nevíte, jak se rychle uklidnit, když jste nervózní? Dáme vám pár rad a tipů. 2
delo / Pixabay

Využijte tmu

Když jste nervózní, někdy za to může smyslové přetížení. Když vstoupíme do temné místnosti, budeme se cítit klidněji a pod kontrolou. Pokud se budete cítit nervózní, zkuste jít do místnosti, kde zhasnete světla. Zaměřte se na klidné sezení a svůj dech. Začne přicházet klid. Počítejte pozpátku od padesáti do jedné a soustřeďte se pouze na čísla. Vaše dýchání se vrátí k normálu. Pokud jste na veřejnosti, zavřete oči a počítejte ve své hlavě.

Antistresové pomůcky

Pokud jste často nervózní, pořiďte si inteligentní plastelínu nebo využijte uklidňovací, antistresový míček. Mačkání a povolování vám pomůže svou nervozitu uvolnit a dostat ji ze sebe ven. Míček si můžete nechat na svém pracovním stole, v tašce nebo v kapse. Pomůže i jakákoliv pohybová aktivita.

Projděte se

Jen 10 minut chůze pomůže výrazně uklidnit naši mysl. Studie ukázaly, že chůze aktivuje naše nervové buňky v mozku, které uvolňují naše smysly. Nejste schopni kvůli nervozitě jakékoliv fyzické aktivity ani utřídit své myšlenky? Naučte se pár protahovacích cviků, vsaďte na krátkou sestavu z jógy nebo se zkrátka jděte projít. Je dokázáno, že i pouhých 10 minut chůze hodinu před významnou událostí vám pomůže cítit se mnohem více v pohodě. Čerstvý vzduch a pohyb umí hotové divy.

Buďte vždy připraveni

Možná prožíváte rozchod s protějškem, pracovní pohovor nebo zkoušku. Vždy je třeba být připraveni. Nastudujte si a nacvičte, jak v klidu a sebejistě vkročit do místnosti. Připravte si první slova, která vypustíte z úst. Nezapomeňte si připomenout, kolik tvrdé práce a kolik jste toho udělali a těšte se na výsledky. Nastudujte si podklady, připravte se na možné otázky, mějte v zásobě různé argumenty. To, o čem budete mluvit, musíte mít perfektně připravené. Pak se budete cítit mnohem méně nervózní před událostí i během ní. Stůjte pevnýma nohama na zemi, pak vše zvládnete.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)