Mateřská dovolená v Americe? Žádná není. Podívejte se, jak vypadá žena hrdinka.

Odsávačka do každé rodiny, takový je americký přístup. Na světě je 9 států, které nenabízejí žádnou formu mateřské dovolené. Papua-Nová Guinea, Surinam, státy Mikronésie a také USA.

V současné Americe je skutečná realita pojmu „pracující matka“ dost krutá. Tento model se neprezentuje v exklusivních časopisech. Pokud nádherně upravené, klidné, usmívající se miminko způsobně sedí na klíně dokonale upravené ženy, jak jinak než s perfektní figurou, jde o iluzi. Ukazují se ženy ťukající cosi do počítače v rozlehlé, ve sluncem prozářené kanceláři, což je ale pozlátko nenaplněné skutečností. Pravdivá jsou nalitá prsa v pracovním oděvu, bolestivé a agresivní odsávání mateřského mléka někde na WC, mnohdy společném a velmi ponižující debaty se šéfy a kolegy.

Až do konce

V Americe pracují ženy až do posledních hodin před porodem. Když svou práci alespoň týden před termínem mohou dodělat z domova, vychvalují svého šéfa či šéfovou až do nebe. Na papíře ve Spojených státech amerických výraz „mateřská dovolená“ je. Ovšem jde jen o 12 týdnů, které jsou pro většinu zaměstnankyň doopravdy neplacené. Tento neblaze proslulý zákon uvedl slavnostně v platnost v roce 1993 prezident Bill Clinton. Předtím ženy neměly ani záruku, že je jejich zaměstnavatel z důvodu mateřství třeba nepropustí. A že se to dělo ve velkém, je holý fakt. Problém je, že předpis doposud stojí tak, že na mateřskou má nárok pouze naprosté minimum matek. Nevztahuje se na ženy na volné noze a v něm spousta dalších výjimek. Když matky chtějí být s novorozencem co nejdéle doma, odjíždějí do porodnice přímo ze své kanceláře.

Mateřská dovolená v Americe? Žádná není. Podívejte se, jak vypadá žena hrdinka. 2

Amerika, země bez mateřské dovolené

To, co v ČR známe jako „mateřskou“ a „rodičovský příspěvek“, zní nastávajícím americkým matkám jako scénář z utopického filmu. ČR poskytuje po prvních 28 týdnů 70 % platu, na což navazuje rodičovská dovolená s celkovým příspěvkem do 220 000 korun. Američanky nechápou, že někde na světě platí matce za starost o novorozence. Stát negarantuje téměř nic, všechno závisí na firmách a nadřízených. Firmy a jejich šéfové sami rozhodují o tom, kolik volna ženě dají, zda bude, nebo nebude placené, jak dlouho a jak moc. Každá žena má podmínky odlišné, mnohé se vracejí do práce nejpozději po třech měsících. Zkrátka se neobejdou bez příjmu.

Hlídání dětí

Často jim na účtu na konci měsíce zbude jen pár desítek dolarů poté, co odečtou náklady na day care, jesle, au pair a jiné nedotované formy péče o novorozence. Day care nebo jesle pro jedno dítě vyjdou v prvních měsících a letech života v průměru na 1 000 až 1 500 dolarů za měsíc, ve velkých městech i 2 000 dolarů. Když mají 2 děti, přijde je péče o potomky na víc než platby nájmu. Proto mnohdy svěřují své děti do nelicencované péče. V jedné čtvrti se domluví troje rodiče asi stejně starých dětí a najmou si nelegální přistěhovalkyni třeba z Bolívie, která pak každý týden na střídačku dochází domů k jedněm, druhým a třetím rodičům a stará se o 3 děti naráz. Rodiče se podělí o náklady, i když má chůva asi stejnou úroveň angličtiny jako kojenec. Mateřská dovolená je u nás luxusní.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)