Co potřebuje dítě na fotbal?

Fotbal je jedním z nejoblíbenějších koníčků a pro mnoho dětí je to první sport. Pro jeho začátky není potřeba žádné speciální vybavení a ani velké dovednosti. Stačí umět běhat, mít chuť se hýbat a chtít vyhrávat. Co všechno je k fotbalu potřeba a kdy je vhodný čas dát dítě na fotbal se dočtete v následujícím článku.

Pohyb je pro dítě důležitý

Neexistuje dítě bez talentu, jen jsou děti s menším talentem a větším talentem. Rozhodně se to nepozná po prvním tréninku, kdy to dítěti nejde nebo ho to nebaví, ani se to nedá poznat u jednoho sportu. Je potřeba jich vyzkoušet více, aby se zjistilo, jak na tom dítě je.

Pohyb a sport je pro dítě velmi důležitý. Díky sportu se dítě naučí disciplíně, bude se umět motivovat, rozvíjí se u něj vlastnosti jako je vytrvalost, odhodlanost, cit pro fair play a také se naučí fungovat v týmu a kolektivu jiných dětí.

Sport by neměl být pouze povinnost, v první řadě se jím musí bavit, musí se těšit na tréninky a zápasy. Je dobré, když dítě pozná jaké je to vyhrát, ale také prohrát například zápas. Vše tohle buduje osobnost dítěte a proto je sport velmi důležitý.

Kdy začít s fotbalem?

Nejčastěji se děti dávají na fotbal kolem 5 roku. Pro děti v takovém věku kluby většinou pořádají nábory, kde si trenéři ověří základní dovednosti jako je běh, koncentrace nebo koordinace. Dítě připravené na fotbalové tréninky a zápasy by mělo být schopné:

 • přijímat informace od trenéra,
 • udržet disciplínu,
 • zvládnout trénink,
 • rámcově chápat základní pravidla sportu.

Jaké pomůcky jsou potřeba?

Fotbal není nijak náročný na vybavení, narozdíl třeba od hokeje, kde je potřeba kompletní výstroj, která není zrovna levná. Fotbalové vybavení se skládá z několika základních pomůcek.

 • dětské kopačky
 • sálové boty – na zimní přípravu
 • chrániče holení
 • fotbalový míč
 • brankářské rukavice
 • sportovní oblečení – trika, šortky, ponožky,
 • štulpny

Kolik se za celou výbavu utratí je zcela na vás, samozřejmě existují značkové kopačky, které stojí několik tisíc, ale pro malé děti, které ani nevědí, jestli u fotbalu zůstanou je to poměrně zbytečné.

Spousta klubů svým hráčům dokáže vybavení zajistit. Většinou se jedná o sportovní oblečení s logem a v barvách týmu. Co klub zajistí zcela určitě jsou věci potřebné na zápas. Jedná se tedy především o dres a stulpny, které jsou v barvách klubu.

Jak vypadá fotbalová sezóna?

Fotbal se trénuje prakticky celý rok. Hlavní sezóna je ovšem jaro a podzim, kdy se nejen trénuje, ale také jsou mistrovské zápasy, většinou každý víkend. Zima bývá zaměřená hlavně na přípravu v tělocvičnách a nabrání fyzičky na další sezónu. Léto je spojené převážně s turnaji a různými fotbalovými školami a kempy.

Kolik fotbal stojí?

Stejně jako u jiných sportů se i u fotbalu platí měsíční příspěvky, které se pohybují od 300 Kč do 500 Kč, ale vždy se ceny liší podle týmu a nabídnutého zázemí. Cena se také odvíjí od intenzity tréninků. Některé kluby trénují 2x týdně, jiné zase až 4x týdně.

Pokud máte pocit, že má vaše dítě talent a nechcete ho promarnit, tak je možné dítěti zaplatit individuální tréninky nebo dítě přihlásit přímo do fotbalové školy, které mají celý výukový plán přizpůsobený sportu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)