Co potřebuje dítě na fotbal?

Poslední aktualizace: 31.1.2018

Fotbal je jedním z nejoblíbenějších koníčků a pro mnoho dětí je to první sport. Pro jeho začátky není potřeba žádné speciální vybavení a ani velké dovednosti. Stačí umět běhat, mít chuť se hýbat a chtít vyhrávat. Co všechno je k fotbalu potřeba a kdy je vhodný čas dát dítě na fotbal se dočtete v následujícím článku.

Co potřebuje dítě na fotbal? 2

Pohyb je pro dítě důležitý

Neexistuje dítě bez talentu, jen jsou děti s menším talentem a větším talentem. Rozhodně se to nepozná po prvním tréninku, kdy to dítěti nejde nebo ho to nebaví, ani se to nedá poznat u jednoho sportu. Je potřeba jich vyzkoušet více, aby se zjistilo, jak na tom dítě je.

Pohyb a sport je pro dítě velmi důležitý. Díky sportu se dítě naučí disciplíně, bude se umět motivovat, rozvíjí se u něj vlastnosti jako je vytrvalost, odhodlanost, cit pro fair play a také se naučí fungovat v týmu a kolektivu jiných dětí.

Sport by neměl být pouze povinnost, v první řadě se jím musí bavit, musí se těšit na tréninky a zápasy. Je dobré, když dítě pozná jaké je to vyhrát, ale také prohrát například zápas. Vše tohle buduje osobnost dítěte a proto je sport velmi důležitý.

Kdy začít s fotbalem?

Nejčastěji se děti dávají na fotbal kolem 5 roku. Pro děti v takovém věku kluby většinou pořádají nábory, kde si trenéři ověří základní dovednosti jako je běh, koncentrace nebo koordinace. Dítě připravené na fotbalové tréninky a zápasy by mělo být schopné:

 • přijímat informace od trenéra,
 • udržet disciplínu,
 • zvládnout trénink,
 • rámcově chápat základní pravidla sportu.

Co potřebuje dítě na fotbal? 3

Jaké pomůcky jsou potřeba?

Fotbal není nijak náročný na vybavení, narozdíl třeba od hokeje, kde je potřeba kompletní výstroj, která není zrovna levná. Fotbalové vybavení se skládá z několika základních pomůcek.

 • dětské kopačky
 • sálové boty – na zimní přípravu
 • chrániče holení
 • fotbalový míč
 • brankářské rukavice
 • sportovní oblečení – trika, šortky, ponožky,
 • štulpny

Kolik se za celou výbavu utratí je zcela na vás, samozřejmě existují značkové kopačky, které stojí několik tisíc, ale pro malé děti, které ani nevědí, jestli u fotbalu zůstanou je to poměrně zbytečné.

Spousta klubů svým hráčům dokáže vybavení zajistit. Většinou se jedná o sportovní oblečení s logem a v barvách týmu. Co klub zajistí zcela určitě jsou věci potřebné na zápas. Jedná se tedy především o dres a stulpny, které jsou v barvách klubu.

Jak vypadá fotbalová sezóna?

Fotbal se trénuje prakticky celý rok. Hlavní sezóna je ovšem jaro a podzim, kdy se nejen trénuje, ale také jsou mistrovské zápasy, většinou každý víkend. Zima bývá zaměřená hlavně na přípravu v tělocvičnách a nabrání fyzičky na další sezónu. Léto je spojené převážně s turnaji a různými fotbalovými školami a kempy.

Kolik fotbal stojí?

Stejně jako u jiných sportů se i u fotbalu platí měsíční příspěvky, které se pohybují od 300 Kč do 500 Kč, ale vždy se ceny liší podle týmu a nabídnutého zázemí. Cena se také odvíjí od intenzity tréninků. Některé kluby trénují 2x týdně, jiné zase až 4x týdně.

Pokud máte pocit, že má vaše dítě talent a nechcete ho promarnit, tak je možné dítěti zaplatit individuální tréninky nebo dítě přihlásit přímo do fotbalové školy, které mají celý výukový plán přizpůsobený sportu.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)