Ranní návyky, které nás stresují

Podle odborníků má ideální ráno zahrnovat pohyb, dostatek slunce a přirozeného světla a nutričně vyváženou snídani. Pro perfekcionisty je to ale denní stres, pocity neúspěchu a pak i špatné naladění. Jaké návyky vyvíjejí tlak na naši produktivitu?

Pomalá snídaně

Měli byste den začít v klidu snídaní, která vám pomůže se lépe soustředit a naladit na celý den. To se ale nemusí slučovat s aktuálním životním stylem, třeba s dětmi u. Pokud si ceníte delšího spánku více než klidné snídaně, neměňte to. Rodinné snídaně jsou sice krásné, ale mnohdy nemožné. Hlavně se tím nestresujte.

Ranní návyky, které nás stresují 2
kirahoffmann / Pixabay

Odložení budíku

Pravidelné odkládání budíků vám spánek neprodlouží. Opakovaným posouváním buzení se dostanete do stresu. Každé zazvonění budíku vám připomene všechny úkoly, které vás za den čekají. Ochudíte se o čas a dostanete se do časové krize. Zkuste vstát o půl hodiny později, ale rovnou. Bude se vám vstávat o poznání lépe.

Ranní návyky, které nás stresují 3

Psaní si deníku

Pokud si nezvládáte každý den psát deník nebo vést diář, nezoufejte. Sice to může mít pozitivní vliv na náladu i produktivitu, ale není to pro všechny. Pokud vás tato aktivita vnitřně nenaplňuje a nedělá vám radost, pak to nedělejte. Nejděte si jiného koníčka pro pocit štěstí.

Ranní návyky, které nás stresují 4

Seznam a plán úkolů

Pokud vám seznam úkolů a plánů nevyhovuje, změňte svůj pohled na úkoly nebo si zvolte jinou techniku plánování. Pokud si naložíte více úkolů, než jste schopni zvládnout, vede to ke špatné náladě a pocitu méněcennosti. Soustřeďte se pouze na úkoly, které opravdu musíte splnit a nezapomeňte na činnosti, na které se můžete celý den těšit.

Noční stolek a postel

Postel na spánek a sex

Už jste také četli, že má postel sloužit jen na spánek a sex? Nenechte se tím stresovat a stanovte si vlastní pravidla. I když elektronika do ložnice nepatří, nikdy si nevyčítejte, když si o víkendu vyhradíte čas na čtení knížky či zpráv v posteli nebo na sledování filmu. Je na vás, zda vás elektronika v posteli stresuje, nebo vám navozuje pocit pohody a příjemného lenošení.

Ranní návyky, které nás stresují 5

Večer nemlsejte, ale dejte si třeba vanu

Večerní rituál ovlivní i vstávání. Večeři si dejte v 19 hodin. Poslední jídlo byste ale měli sníst 3 až 4 hodiny před spaním, aby měl žaludek dost času na to jídlo strávit. Tučná, kořeněná a těžká jídla dají více zabrat. Pokud chodíte spát příliš brzo po jídle, koledujete si o zažívací potíže a tloustnutí. Podle studií příjem kalorií po 20 hodině může zvýšit riziko obezity, zpomalit metabolismus, zkrátit dobu spánku a zhoršit ranní vstávání.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)