Pleť pod rouškou trpí. Jak o ni pečovat.

Poslední aktualizace: 6.4.2020

Každodenní nošení textilní či jednorázové roušky nebo respirátoru ovlivňuje stav pleti. I když jsou roušky ze vzdušných materiálů, pokožka je často podrážděná.

Při nošení roušek dochází ke tření roušky o pleť a k jejímu zapaření. Při výdechu se úst a nosu vylučují kapénky, pleť se potí, může svědit a dochází ke zvýšené tvorbě akné. Důležitá je hydratace pleti pečujícími krémy a oleji. V průběhu dne je vhodné používat spreje s termální vodou, nebo opláchnout obličej vlažnou vodou a obnovit vrstvu hydratačního krému či oleje.

péče o pleť

Citlivá pleť

Citlivá pokožka je náchylná k červenání a praskání žilek, které může být i trvalé. Nošení roušky může způsobovat potíže i u lidí s akné, růžovkou, seboroickou a periorální dermatitidou nebo alergií na latex, což mohou způsobovat roušky s gumičkami. Někdy je lepší se vzdát make-upu a použít raději regenerační krém. Aknetická pokožka se musí důkladně čistit a ošetřovat speciálními přípravky. Pot a nedostatek kyslíku mění povrch pokožky, bakterie se množí rychleji a způsobují záněty. Je třeba regulovat tvorbu kožního mazu a podpořit regenerační procesy.

Pleť trpí i kvůli stresu

Pleť trpí i kvůli stresu, ať už pramení z omezení pohybu, sportu, home office, nemožnosti setkávat se s přáteli a rodinou, existenčních důvodů či strachu z onemocnění. Stres mění fyziologické pochody v pokožce a ta přichází o minerály a stopové prvky. Ztrácí vitalitu a svěžest, je povadlá a suchá. Rychleji se tvoří vrásky a stávající se prohlubují. Pokožka nedokáže eliminovat působení volných radikálů a snadno podléhá nepříznivým vlivům. Škodí i dlouhý pobyt před monitory počítače, notebooku, tabletu nebo před displejem mobilu a obrazovkou televize. Velké množství modrého světla škodí pleti, narušuje spánek a urychluje stárnutí pokožky. Vhodné je používat přípravky na pleť obsahující ochranné minerální UV filtry.

pleť

Péče o pleť

Důležitá je denní péče, zbavení pleti všech nečistot, zrohovatělé vrstvy i odumřelých buněk a dodání dostatečné hydratace. Důsledné čištění je třeba ráno i večer. Vhodné jsou speciální mycí emulze, které pokožku jemně a důkladně čistí. Následně je nutné tonizovat pleť a nanést regenerační olej, sérum či krém. I když zrovna nemůžete pracovat, nebo jste na home office, je třeba si zachovat stejný režim, jako při chození do práce. Důležitý je i dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, dostatek pohybu, pestrá strava, čerstvé ovoce a zelenina, dostatek proteinů, zdravých tuků i kvalitních sacharidů. To vše ovlivňuje imunitní systém a pleť. Můžete zařadit i doplňky stravy obsahující vitamin C, beta-karoten a zinek.

Čistou pleť dělá čistá rouška

Čistá rouška je nutná k ochraně před nebezpečnými viry a je prevencí proti poškození pleti. Jakmile rouška zvlhne, vždy si ji vyměňte. Pokud nepoužíváte jednorázové roušky, ty textilní po každém použití vyvařte. Volte prací prostředky pro citlivou pokožku a nepoužívejte aviváž. Roušku pak vždy vyžehlete napařovací žehličkou.

péče o pleť

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)