Ženy v Evropě touží po Islámu – jde o moderní trend nebo vyšší duchovní sílu?

Pouze ve výjimečných případech se o náboženství dá mluvit jako o trendu. Tohle je ovšem jeden z těch případů, kdy se zdá být příčinou zvýšeného zájmu o islámské náboženství. Jaké jsou důvody k takové myšlence a co vůbec evropské ženy vede ke konvertování k islámu?

Prvním důvodem rostoucího počtu žen, které přešly ze svého současného náboženství právě k Islámu je manželství s muslimem. V Británii si dali dokonce práci se složitými grafy, které poukazují na stále zrychlující se obměnu zdejšího náboženství.

Některé konvertující ženy ovšem nejsou žádné tiché myšky, jejichž srdce by vzplanuly pro okouzlujícího muslima. Scénáře z filmu „Bez dcerky neodejdu“ a z řady autobiografických knih, které vypráví o nesnázích žen vdaných za muslima, v tomto případě neplatí. Jde o svobodné, úspěšné, sebevědomé a často dokonce i mediálně známé ženy, které dobrovolně přestupují na Islám a dokonce přebírají životní styl, který je s tímto náboženstvím spojen.

Islám vznikl v 7. století na Arabském poloostrově. Ačkoliv patří k nejmladším náboženstvím vůbec, velmi rychle se dokázal rozšiřovat do okolních států. Od svého vzniku se totiž dokázal velmi rychle rozšířit na všechny okolní kontinenty – do Asie, Afriky i Evropy. Situaci také velmi napomohl rozmach osmanské říše. Dnes je v Evropě 38 milionů muslimů. Ve světě je to pak čtvrtina celkové populace. S Islámem se setkáte doslova v každém státě. Největší zastoupení je ve Španělsku, Francii, Británii, Nizozemí, Rusku a Německu.

Částečně je tato situace způsobená migrací muslimů. O zbytek se postaralo konvertování k Islámu. Počet konvertitů k Islámu se zvyšuje převážně v Německu a Francii. Velký podíl má také Belgie a Norsko. Česká republika není vůbec pozadu. Pro zajímavost dokonce v roce 2012 přestoupilo k Islámu několik desítek tisíc odsouzených vězňů, kteří si odpykávají svůj trest ve vězení. Jejich pohnutky jsou ale spíše povrchní než náboženské. Někteří vězni uvedli jako důvod chuť změnit jídelníček – nechtěli už jíst vepřové řízky. V Ruzyňské věznici je přesto už několik let k dispozici dvoj-kaple pro křesťany a muslimy.

Konvertování k Islámu ze svobodné vůle žen je o něco méně jasná. Evropanky jsou ženy s rovnocennými právy. Mohou chodit, kam chtějí, oblékat se jak chtějí, mít vlastní názory a svobodu. Islám je oproti tomu náboženství, ve kterém ženy nepatří na vrchol společenského žebříčku. Ženy častěji zůstávají doma ze strachu, aby neudělali zbytečnou chybu, která by převážila misky váhy, která rozhoduje o vstupu do ráje. Přibyde jim přitom spousta dalších povinností, jako správné modlitby, návštěvy mešity, pečlivé omývání, zahalování, studium koránu a arabštiny. Postupem času ztrácejí zájem o společnost, práci i studium. Přesto je touha po Islámu i u velmi inteligentních žen stále silnější a evropských muslimek neustále přibývá.

Některé z nich při vzpomínce na klíčový okamžik, kdy se rozhodly konvertovat k Islámu, rozpomenou na několik skutečností. Ve chvíli, kdy žena odříká modlitbu a stane se muslimkou, její hříchy z dřívějšího života jsou automaticky smazány a začíná nový život bez chyb. To je již samo o sobě dostatečně silnou motivací pro zájem o Islám. Muslimové se také vyznačují velkou a stabilní rodinou, schopností mluvit o svých citech, pozorností a štědrostí. Mnoho žen popisuje svůj pocit po přijetí Islámu jako naprostou euforii a dokonalé štěstí. Islám je navíc stabilní náboženství, kde jsou jasné daná pravidla a nehrozí mu žádné reformy. Stabilita a jistota jsou také věci, které modernímu světu často chybí a možná proto je evropské ženy hledají v Islámu.

Životní styl s vírou v Islám je pro konvertity určitě mnohem složitější už jenom proto, že je naprosto odlišný od všeho, v čem Evropané vyrostli. Euforie z pochopení islámu přísluší pouze těm, kteří se tímto náboženstvím zabývají. Netvrdím, že být muslimkou je výhra, alespoň mě to tak díky tradiční evropské výchově nepřipadá, ale ani nechci tvrdit, že je Islám bůhví jak špatný. Každé náboženství je zneužitelné a i ve jménu křesťanství bylo prolito více krve než při mocenských bojích jednotlivých států. Pokud jde o svobodnou volbu, ať si každý věří, čemu chce. V době, kdy Evropu málem ovládl ateismus je ovšem touha právě po Islámu minimálně zarážející a zaslouží si pozornost.

Komentáře
  1. Martin Konvička |
  2. ice |
  3. jarda |
  4. Dave |
  5. Jiří Čížek |
  6. Eva B. |
  7. Freiherr Kaunitz von und zu Hohenlohe |
  8. Alaa |

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)