Zdravé, ale kalorické potraviny, kvůli kterým nehubneme

Jste neustále v pohybu, cvičíte a makáte, abyste shodili nechtěná kila, a k pravidelnému pohybu si navíc hlídáte i jídelníček? Dejte si pozor na zdravé potraviny a jejich nebezpečné kalorie.

Základem správného stravovacího režimu je pravidelnost bez vynechávání jídel. Je třeba si hlídat i velikost a složení porcí. Ráno a dopoledne sázejte na sacharidy doplněné o proteiny a trochu zdravého tuku, jako je bílý jogurt s neslazeným müsli, celozrnné pečivo a ovoce, odpoledne zvolte raději proteiny, jako je libové maso či vejce v kombinaci se zeleninou a kapkou oleje pro vstřebání vitamínů. Energetický výdej by měl převyšovat příjem. Vezměte si na pomoc aplikaci Kalorické tabulky.

Ořechy, semínka, snídaňové cereálie a müsli tyčinky

Ořechy a semínka obsahují bílkoviny, zdravé tuky, minerály a antioxidanty, ale jejich množství se nikdy nemá přehánět. Třeba 100 g mandlí má více než 600 kalorií a nahradí přes ¼ denního energetického příjmu. Müsli tyčinky a snídaňové cereálie kromě vloček a oříšků obsahují i velké množství přidaného cukru a tuku, který značně navýší váš energetický příjem.

Zdravé, ale kalorické potraviny, kvůli kterým nehubneme 2

Ovoce a ovocné smoothie

Ovoce je zdravé, obsahuje řadu prospěšných vitaminů, minerálů a enzymů, ale při hubnutí si jej nedávejte více než jednu porci denně, a to dopoledne. Ovoce má vysoký podíl cukru. Ovocná smoothie navíc kombinují více druhů a bez vlákniny do sebe dostanete větší množství. V průměru má jedno smoothie až 400 kcal a nahradí i oběd. Nejkaloričtější je třeba banán, hrozny a hrušky. Avokádo má navíc vysoký podíl mastných kyselin a energetickou hodnotu 3x větší než jiné ovoce.

Zdravé, ale kalorické potraviny, kvůli kterým nehubneme 3

Sušené ovoce ve zrádném množství

Pokud si dáte pytlík sušeného ovoce jako rychlou svačinu v domnění, že uděláte něco pro své zdraví, kromě vitaminů a minerálů přijmete i velké množství cukru. Sáček o 100 g s rozinkami má v sobě i 330 kalorií a nahradí hlavní jídlo. Doma sušené ovoce sice neobsahuje přidaný cukr, ale 10 kusů rozinek vám zcela stačí.

Zdravé, ale kalorické potraviny, kvůli kterým nehubneme 4

Salátové zálivky jako tabu

Zelenina je ideální pro hubnutí, Vynikající je jako příloha k obědu a salát k večeři. Zapomeňte ale na zálivku z majonézy a dejte si pozor i na porci jogurtu, jinak se úprava zdravého jídla změní v hotovou kalorickou bombu. Prohřeškem jsou i sladké zálivky s cukrem. Přidejte jen pár kapek olivového oleje a balsamikového octa nebo citronu. Můžete doplnit libové bílé maso nebo vařená vejce.

Zdravé, ale kalorické potraviny, kvůli kterým nehubneme 5

Tučné sýry plné soli

Obsahují spoustu kvalitních bílkovin a vápník, ale také jsou dost tučné. Navíc jich mnoho druhů hýří velkým množstvím soli, která zadržuje v organismu vodu a škodí ledvinám. Doporučená denní dávka soli je 5 g. Ve 100 g 30% eidamu najdete hned 2 g soli a většinou si kupujeme 45% sýry a tučnější. Sůl a tuk se pak společně stává velkým vykřičníkem plným kalorií a soli.

Zdravé, ale kalorické potraviny, kvůli kterým nehubneme 6

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)