Vyšívání pro začátečníky: Jak a proč začít s vyšíváním

Poslední aktualizace: 18.2.2022

Pomocí vyšívání nemusíte hned po vzoru našich babiček jehlou a bavlnkami ztvárňovat lidové motivy na kapesníčcích, ale můžete se pustit i do dnešních moderních trendů. Ruční výšivka je forma relaxace a stává se znovu vyhledávaným koníčkem, který nám poskytne zklidnění v dnešní bouřlivé a hektické době.

Tvůrčí činnost je klíčem k udržení zdraví, bystré mysli i harmonizované psychiky. Navíc prokazatelně zmírňuje proces stárnutí nebo průběh mnoha onemocnění. U dětí i seniorů podporuje rozvoj jemné motoriky a dává prostor bujné fantazii. Vyšívání zažene všednost a monotónnost života. Ruční práce jsou obohacující kreativní činnosti. Podle odborníků přináší radost a posiluje sebedůvěru.

Vyšívání pro začátečníky

Kreativita přináší pocit uspokojení a štěstí

Díky vyšívání zaženete úzkosti, deprese i nudu, nebo třeba syndrom vyhoření. Co činí kreativitu v podobě vyšívání tak silnou a výjimečnou? Dosáhnete pocitu uspokojení a štěstí. Tvůrčí činnost je podnětná a blahodárná. Kreativní činnost vytváří most mezi naši levou mozkovou hemisféru, sídlem našeho racionálního rozumu a pravou mozkovou hemisférou, tedy zdrojem emocí, pocitů a myšlenek.

Začnete s vyšíváním

Spontánnost je vlastnost, kterou potřebujeme k tvůrčí práci. K inspiraci vám pomůže procházka v přírodě a vnímavost okolí. Všímejte si krásy hor, jezer i stromů, tvarů květů i podzimního listí, anebo mraků na obloze. Podle výzkumů tvůrčí jiskra většinou přeskočí, i když směsici smyslových vjemů vnímáme jen podvědomě.

Vyšívání pro začátečníky: Jak a proč začít s vyšíváním 1

Udělejte si čas a vhodný prostor

I když jste pod tlakem, zkuste si od něj pomoci zálibou v uměleckém hobby. S jehlou v ruce lehce zapomenete na čas. Vytvořte si doma vhodný prostor s dostatkem místa a světla. Pokud chcete vyšívat a nemáte doma vhodný prostor nebo klid, zkuste to v otevřených uměleckých ateliérech, kurzech i večerních školách. Společnost lidí se stejným zájmem a nadšením vám umožní předávat si zkušenosti a sdílet radost. Využijte knížky o vyšívání, videonávody na YouTube či Pinterestu.

Pořiďte si jehly i bavlnky

Kupte si sadu jehel, které musíte často měnit, aby zůstaly ostré, jinak nebudou výšivky přesné. Postupně zjistíte, jaká velikost jehly vám vyhovuje. Záleží také na typu látky. Na tenkou látku se hodí jemnější jehla a zase naopak. Speciální tupé jehly se používají na křížkovou výšivku. Praktický je vyšívací kruh neboli bubínek, který vám látku udrží napnutou. Z přízí se hodí české perlovky, ale i DMC příze neboli mulinky, které můžete rozdělovat na jednotlivá vlákna.

Vyšívání pro začátečníky: Jak a proč začít s vyšíváním 2

Látky a předlohy na vyšívání

Jako podkladovou látku zvolte pevnější tkaninu s hustší strukturou. Vyšívání na pružné úplety je pracné. Motivy na látku si přeneste pomocí speciálních fixů, které časem zmizí působením vzduchu nebo vody. Použít se dá i ve vodě rozpustná fólie nebo vlizelín, přes které můžete vyšívat předkreslený vzor. Po vyprání zůstane jen vaše výšivka. Startovací vyšívací sady obsahují vše potřebné pro zhotovení předlohy.

Začněte předním a zadním stehem nebo křížkovou výšivkou

Krásně vypadá i klasický přední neboli stehovací steh nebo zadní steh. Vyšijete s nimi obrys libovolného tvaru. Pak můžete začít s křížkovou výšivkou, která vám umožní přenést na látku velmi snadno kuchyňské, tradiční i dětské motivy. Pak můžete zkusit třeba řetízkový steh a různé ozdobné variace vyšívacích stehů.

Vyšívání pro začátečníky

Ruční výšivka

Ruční výšivka může zdobit cokoliv. Ručně vyšívané utěrky, kapesníky, ručníky nebo polštáře. Ruční výšivka může být použita k vyzdobení tenisek, košilí i šatů, nebo třeba kryty mobilních telefonů, obaly knížek a šperky. Dá se použít ke zdobení oblečení, bytového textilu i předmětů denní potřeby. Přinese vám radost, útulnost do bytu i osobitost ve stylu oblékání.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)