Tipů, jak zmírnit potíže během přechodu, není nikdy dost

Možná už tím procházíte. Návaly horka, pocení, prudké výkyvy nálad, nespavost a mnoho dalších problémů. Klimakterium, menopauza neboli přechod je kritické období žen. Vyhasíná činnost vaječníků a my často nechceme sázet na hormony.

Hormonální substituce neboli HRT

Tabletky s hormonální substitucí neboli HRT jsou podle odborníků nejúčinnější léčbou příznaků přechodu, předcházejí vzniku osteoporózy, aterosklerózy a zhoršování stavu poševní sliznice. Obsahují méně hormonů než moderní nízkodávková forma antikoncepce. Může se ale objevit bolest prsou, zadržování tekutin, krvácení mimo cyklus, nevolnost, křeče v nohou, bolesti hlavy nebo nadýmání. Pro mnoho žen s různými potížemi jsou navíc zcela nevhodné.

Gely, náplasti a spreje

Existují i náplasti, gely a spreje, které ženám pomáhají zmírnit potíže doprovázející přechod. Obsahují hormony v menším množství než pilulky s HRT. Do krve a do organismu se dostávají průběžně přes kůži a vytvářejí v těle stálou hladinu. Nedochází ke ztrátám jako u tablet metabolizovaných v trávicí soustavě a játrech. Pilulky mají také víc hormonů, aby hladina neklesla pod účinné množství, a to znamená i víc vedlejších účinků a rizik.

Tipů, jak zmírnit potíže během přechodu, není nikdy dost 2

Fytoestrogeny

Přípravky s fytoestrogeny neboli látkami rostlinného původu mají podobné účinky jako ženské pohlavní hormony, tedy estrogeny. Získávají se ze sóji, červeného jetele, lnu a mnoha dalších rostlin nebo plodin. Jejich efekt ovlivňuje schopnost ženského organismu metabolizovat a využít fytoestrogeny. To dovede asi 50 % žen. Výborná je fermentovaná sója, která zlepší účinky fytoestrogenů a dokáže ji využít více žen. Kromě návalů, pocení, výkyvů nálad a nespavosti ovlivňuje i hustotu kostí.

Nepodceňujte pohyb

Značně nedoceněným, ale přitom nejjednodušším lékem na potíže je pohyb. Cvičení, sport, aktivní životní styl, nebo jen půl hodina svižné chůze alespoň 3x týdně, pomáhá 67 % žen odstranit nebo výrazně zmírnit akutní potíže. Navíc zbrzdí proces řídnutí kostí a zpevňuje je. Pohyb má příznivý vliv na váhu, krevní oběh, mnohé tělesné orgány i chronické nemoci. Bojujte i proti ochabnutí svalů pánevního dna.

jóga

Nemlsejte

Kvůli hormonálním změnám ženy přibírají na váze a tuk se ukládá nejen na stehnech, ale i v oblasti břicha a pasu. Jde o viscerální tuk, rizikový pro srdeční a cévní choroby. V klimakteriu se mění chutě podobně jako v těhotenství. Jenže gravidní jsme necelý rok, zatímco přechod tvá asi 7 let a po klimakteriu prožijeme třetinu života. Tabu jsou sladké džusy a limonády, o sladkostech ani nemluvě.

Omezte solení i tuky

Nechte si změřit krevní tlak a cholesterol a změňte jídelníček i životní styl. Omezte tučná masa a mléčné výrobky, smažená jídla a koncentrovaný alkohol. Krevní tlak zvyšují i slané potraviny. Záludná jsou i dochucovadla, jako maggi, sójové omáčky, ale i pochutiny, jako slané tyčinky, brambůrky a oříšky, balkánský sýr, camembert, uzeniny, instantní a konzervované pokrmy, jako třeba olivy. Při vysokém cholesterolu omezte vnitřnosti a dejte si jen jedno vejce denně.

Ovoce a zelenina

Zaměřte se na…

Potraviny obsahující hodně vlákniny. Ovoce v jedné porci a jen dopoledne kvůli cukru. Klíčová je zelenina, celozrnné výrobky a omega-3 nenasycené kyseliny. Nejlepším zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, hlavně nízkotučné tvrdé sýry, ale i semena, ořechy, mák, brokolice, listová zelenina a ovesné vločky. Zdravých oříšků a semínek si však dejte pouze malou hrstku. K tomu je třeba i hořčík, fosfor a vitamín D. Tedy dostatek slunce, mořské ryby, rybí tuk, játra, vaječný žloutek a mléko.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)