Pro začátečníky: proč a jak začít s jógou

Poslední aktualizace: 1.9.2014

joga-1 V České republice bohužel zatím neexistují žádné statistiky na téma cvičení jógy. Pojďme se tedy spokojit s čísly z USA. V roce 2012 časopis Yoga Journal zveřejnil studii o józe v Americe. Ukázala, že 8,7% dospělých ve Spojených státech se cvičit jógu. To odpovídá 20,4 milionu lidí! A od té doby se jejich počet zcela jistě zvýšil.  A co víc, 44,4% z jógu nepraktikujících Američanů o cvičení jógy uvažuje. 

Pro zjednodušení řekněme, že již spousta lidí na světě ví, že je cvičení jógy neobyčejně přínosné. Studenti jógy často říkají, že cítí změnu již po své první lekci.

Lidé často žijí v minulosti nebo se obávají budoucnosti. Myšlenky na tyto věci jim zabraňují v prožívání přítomného okamžiku. Představte si tu svobodu, stav kdy nemusíte řešit minulost ani budoucnost, žít právě teď a tady. Zmizí stres a přijde čistá radost.

Součástí učení jógy je naučit se být zcela přítomen v přítomném okamžiku. Naučit se nechat jít a být přítomen, což podporuje vděčnost, otevřenost, pozitivní vnímání a větší celkovou pohodu. Pro lepší orientaci v józe můžete navštívit specializovaný portál o józe.

A co ještě získáte zahájením cvičení jógy?
– úlevu od stresu a pocit klidu
– více energie a lepší spánek
– zvýšenou flexibilitu
– větší sílu
– úlevu od chronické bolesti
– lepší držení těla a stabilitu
– větší vnímavost

Jóga je jedinečná komunita, ve které jsou všichni stále studenti. Dokonce i pokročilí jogíni a učitelé jsou studenty jógy a pokračují v rozvíjení vlastní praxi. Každý jdeme jinou cestou, ale jóga dává každému, co potřebuje. Naše praxe jógy je spontánní a stále se vyvíjí.

Nechte svoji praxi přesáhnout vaší podložku a povolte si stvořit něco mnohem smysluplnějšího, než je jen dotknutí chodidel prsty. Inspirujte se ve své praxi jógy a také v praxi žití jako lepší verze sebe sama. Přijměte svou cestu a udržet si svoji praxi.

A na závěr pár tipů, jak s jógou začít:
– nemějte očekávání.
– vyzkoušejte různá jógová studia a styly jógy.
– ptejte se instruktora
– seznamte se s cvičebními pomůckami a jejich použitím
– poslouchejte vaše tělo
– nepospíchejte
– odpočívejte

– užívejte si to!

Přečtěte si, čeho se vyvarovat při cvičení jógy.

1 komentář u „Pro začátečníky: proč a jak začít s jógou“

  1. Fajn článek:) Ze začátku jsem měla problém s tím že jsem na jógu moc pospíchala. Pak jsem začala chodit do kurzu a tam jsem to pochopila. Ani to nestojí tolik peněz.
    Další důležité informace o józe jsem našla tady: lesovod.cz/jak-zacit-s-jogou

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)