Pokud chcete mít kila pod kontrolou, zdravý jídelníček musí mít celá rodina

Protože se díky současné době všeobecně méně hýbeme, je třeba dbát na zdravý životní styl a jídelníček. Fitka jsou zavřená, mnoho lidí pracuje z domu a nákup si nechává nosit až ke dveřím. Pokud jste se rozhodli, že chcete žít zase zdravěji, prozradíme vám, jak na to. Zdravý jídelníček musí vládnout v celé rodině.

Pokud dáte sobě na talíř brokolici a dětem s manželem řízek, dříve nebo později neodoláte a své předsevzetí k životní změně vzdáte. Mnoho z nás navíc dělá tu chybu, že se chce přebytečných kil a špatných návyků zbavit hned. Impulzivní touha ale vede k tomu, že se nám přísný režim, omezení a zdravé jídlo rychle znechutí. Pak se během chvilky dostaneme zpět, nebo ještě navíc do jo-jo efektu.

Pokud chcete mít kila pod kontrolou, zdravý jídelníček musí mít celá rodina 2

Od teorie k praxi

Teoreticky asi všichni víme, jaké potraviny jsou zdravé a které ne. Proto je vhodné řídit se svou intuicí. Napoví vám, které zdravější potraviny si chuťově užijete a které naopak budete jíst s odporem. Důležité je zařazovat zdravé potraviny do jídelníčku pozvolna a vytvářet si pomalu ale jistě nové dlouhodobé návyky.

Pravidelná strava po celý den

Celodenní půst, po kterém následuje večerní vlčí hlad a vyluxování ledničky vede k nadváze a obezitě. Velké hladovění vede k přejídání a tloustnutí, protože si pak neuhlídáme kvantitu ani kvalitu jídla. Abychom se večer nepřejídali, musíme si rozložit denní příjem do více porcí. Nemusí to být nutně 5 až 6 malých jídel denně. Každý si podle potřeb a pracovního vytížení najde cestu. Lepší je ale jíst 3x než 1x.

Pokud chcete mít kila pod kontrolou, zdravý jídelníček musí mít celá rodina 3

Po malých krůčcích přesvědčte rodinu

Pokud jste se pustili do změny životního stylu a zdravého stravování, zapojte rodinu. Vařit zvlášť pro sebe a zvlášť pro ostatní dlouho nevydržíte fyzicky ani psychicky. Sice budete dětem příkladem, ale ony si vás i s partnerem asi budou spíše dobírat. Zdravý oběd podávejte běžně jakýkoliv jiný. Pokud ho odmítnou, mohou si uvařit sami. Nechoďte ale do extrému. Zdravé jídlo může být chutné i pestré. Pohanku s klíčky vám partner ani děti po svíčkové a guláši jíst nebudou.

Zdravé jídlo nemusí být drahé ani bez chuti

Zdravé jídlo je běžně dostupné, nemusí být dražší, jen musíte vědět, po čem sáhnout. Zařaďte více rostlinných tuků, kvalitní za studena lisované oleje, ořechy a semena. Důležité jsou luštěniny a dostatek různé čerstvé zeleniny. Určitě i ovoce, ale s mírou, kvůli cukru. Výborné jsou bobuloviny nebo meloun. Jde o potraviny běžně dostupné, chutné a zpestří jídelníček. Nezapomínejte na proteiny. Libové maso, vejce a zakysané bílé mléčné produkty bez zahušťovadel a cukru.

Pokud chcete mít kila pod kontrolou, zdravý jídelníček musí mít celá rodina 4

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)