7 účinků pití čaje matcha: Jak si ho připravit a kdy ho pít

Poslední aktualizace: 24.11.2021

Matcha tea patří mezi méně známé druhy zeleného čaje, protože je jeho cena vyšší než u jiných alternativ. Jde však o skutečně exkluzivní mlok pro vaše zdraví. Čaj matcha je jemně rozemletý zelený čaj na prášek a má smaragdově zelenou barvu.

Čaj matcha roste v polostínu

Camellie sinensis neboli čajovník čínský roste v malé části Japonska a díky unikátní poloze se vyvíjí v polostínu, čímž si dokáže uchovat více pozitivních vlastností. Polostín se mu zajišťuje 4 týdny před sklizní, kdy se celé pole pokryjí bílými plachtami. V podobných podmínkách rostl i původní čajovník. Omezí se proces fotosyntézy a výrazně urychlí a zvýší tvorba chlorofylu, která se odrazí v sytě zelené barvě. Objeví se i zvýšená koncentrace látky theanin, aminokyseliny, která je zodpovědná za charakteristickou plnou chuť čaje matcha.

Čaj matcha

Jak se čaj matcha sbírá a která je nejkvalitnější

Pak se posbírají čerstvé lístky, které se suší speciálním způsobem. Rozdrtí se pomocí žulových kamenů na jemný prach. Čím levnější verzi si zakoupíte, tím méně kvalitní výrobek dostanete. Absolutně nejkvalitnější matchu najdete pod označením First Flush. Jedná se o první várku z každé sklizně, která je nejkvalitnější a má nejvyšší obsah účinných látek. Jde o nejzdravější čaj, co se antioxidantů týká. Je zároveň jediným čajem, který pijete celý, protože se rozdrcený rozpouští ve vodě. Zakoupíte jej v obchodech se zdravou výživou i v lékárnách.

Účinky pití čaje matcha

  1. Výrazně zvyšuje energii až na 8 až 10 hodin, bez vedlejších účinků a má více kofeinu než káva, L-theanine zvyšuje duševní bdělost i pohodu a snižuje stres
  2. Urychluje metabolismus o 35 až 40% a pomáhá při hubnutí
  3. Díky vysokému obsahu antioxidantů má silný protistárnoucí účinek
  4. Má silné antibiotické a antivirové účinky
  5. Snižuje krevní tlak, škodlivý LDL cholesterol, upravuje hladinu cukru v krvi a detoxikuje a alkalizuje krev díky vysokému obsahu chlorofylu
  6. Díky vysoké hladině polyfenolů a katechinůprotirakovinný účinek
  7. Díky vysokému obsahu snadno vstřebatelné vlákniny působí při trávicích potížích a proti zácpě

Čaj matcha

Matcha jako náhrada za kávu

Matcha čaj je bohatým zdrojem energie. Jeho účinek může trvat dokonce až 10 hodin. Na rozdíl od kávy však nepůsobí negativně na srdce, což je jeho obrovskou výhodou. Dá se pít na více způsobů. Oblíbenou alternativou je jeho obdoba matcha latte, kdy se doplňuje našlehaným mlékem. Zakoupíte i směs s kombinací kvalitního čaje matcha, třtinového cukru a mléka. Dá se pít i jako ledový čaj.

Kdy je dobré ho pít

Práškový čaj se lépe vstřebá při trávení a obsahuje vyšší koncentraci vitamínů a antioxidantů jako většina jiných čajů. Matcha obsahuje téměř 10x více polyfenolů a antioxidantů jako běžný zelený čaj, 2x více antioxidantů než sklenice červeného vína, 9x více betakarotenu než špenát a 4x více než karotka. Díky tomu, že jeho povzbuzující účinek trvá dlouho, dejte si jej ráno nebo po obědě, jinak může způsobit potíže s usnutím.

Čaj matcha

Obřadní příprava matcha tea

Čaj Matcha má krátkou trvanlivost, proto dejte pozor na jeho skladování. Pokud si koupíte více balíčků, konzervu s práškem dejte do mrazáku a před použitím jej nechte v místnosti ohřát na pokojovou teplotu. Po otevření spotřebujte balení do půl roku. Mezi servírováním jej mějte v chladničce, dejte však pozor na vlhkost. Během přípravy by neměl přijít do kontaktu s kovem.

Jak si ho doma připravit

Nasypte si do nádobky určené množství prášku a zalijte ho horkou vodou 75 °C. Pak vezměte do rukou speciální metlu z bambusu a míchejte, dokud se vám nevytvoří souvislá vrstva pěny. Pak je matcha čaj připraven k pití. Překvapí vás svou charakteristickou krémovou chutí.

Pro druhý způsob přípravy přidejte menší množství vody v kombinaci s větším množstvím prášku a vytvořte hustou kaši. V Japonsku se spojuje matcha tea s obřadních přípravami, oproti kterým jsou tyto evropské postupy velmi zjednodušené a představuje výjimečný slavnostní nápoj.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)