Léto v rytmu beta-karotenu

Beta-karoten umí pečovat o naše zdraví, rozjasní pokožku a dodá pleti krásnou barvu. Objevte kouzlo jeho účinků a dejte mu v létě šanci. Kde jsou jeho hlavní zdroje a kolik ho konzumovat?

Beta-karoten patří do skupiny pigmentů zvaných karotenoidy. Je hlavní složkou vitamínu A ve výživě. Stejně jako vitamin A beta-karoten není rozpustný ve vodě, ale v tucích, a proto jej kombinujte ve stravě s oleji v salátech i do špenátu. Pokud přidáme při kuchyňské úpravě tuk, zvýší se absorbce beta-karotenu až na 60 %. Nejbohatšími zdroji beta-karotenu je mrkev, meruňky,  nektarinky, broskve, papája, mango, špenát, brokolice, hrách, kapusta a řeřicha. Karotenoidy se vyskytují i v živočišných produktech, třeba ve vaječném žloutku, máslu a masu lososa.

Léto v rytmu beta-karotenu 2

Beta-karoten a jeho blahodárný vliv

Beta-karoten je důležitý antioxidant a chrání organizmus před působením škodlivých volných radikálů, které poškozují tělesné buňky včetně kožních. Udržuje zdravou pokožku. Červeno-oranžový pigment beta-karotenu dodá pleti zářivý vzhled s nádechem zlato-oranžové barvy. Často se přidává do opalovacích olejů, které odrážejí na slunci bronzové odstíny. Užívání je vhodné při klasickém opalování i v soláriu. Je přirozenou ochranou proti poškození kůže před nadměrným slunečním a umělým zářením. Vitamín A má vliv na dobrý zrak, hlavně na šeroslepost. Při striktním nedostatku hrozí částečná až úplná slepota.

Léto v rytmu beta-karotenu 3

V jídle, potravinových doplňcích a kosmetice

Karotenoidy jsou převážně v ovoci a zelenině, které má žluté a oranžové zabarvení. Dopřávat si tedy můžete beta-karoten v jídle nebo pravidelným užíváním v kapslích. Efektivní je i v létě kosmetika doplněná o tento vitamín, kdy přirozený pigment beta-karotenu jemně obarví pleť a vzhled tónuje do krásně opálených odstínů.

Infuzní a ozónová terapie

Před začátkem opalování začněte s užíváním beta-karotenu 1 až 2 měsíce předem, brát je i během opalování a měsíc na to i pro zachování hezkého opálení. Pokud chcete proces s dodáním vitamínů urychlit, zkuste infuzní terapii. Beta-karoten nelze podávat infuzí, ale pro dosažení kvalitního opálení pomáhá kombinace infuzní a ozónové terapie s podáním ozónu a multivitaminového koktejlu vitamínů D, E, B, biotinu a dalších látek pro lepší suplementaci vitamínů.

Léto v rytmu beta-karotenu 4

Pozor na předávkování

Při akutním předávkování beta-karotenem nám na rozdíl od předávkování vitamínem A nehrozí vážné zdravotní komplikace. Tělo beta-karoten ukládá v rohové vrstvě kůže. Pak stačí beta-karoten vysadit a kůže získá zpět svou přirozenou barvu. Znakem velkého příjmu karotenoidů neboli karotenózy je naoranžovělé zbarvení kůže, zejména na dlaních a na bělmu očí, které může dělat dojem žloutenky.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)