Domácí jitrocelový sirup: Jaké má účinky na vaše zdraví?

Poslední aktualizace: 24.11.2021

Jitrocelový sirup používaly už naše babičky. Přírodní medicína zabírá hlavně při nachlazení a bolestech v krku. Zakoupíte jej v lékárně, ale klidně si ho zvládnete vyrobit i doma podle receptu. Jitrocel kopinatý si nasbíráte třeba na louce.

Jaké má účinky na zdraví a na co je dobrý?

 • Ulevuje při nachlazení a pomáhá na bolest v krku
 • Pomáhá na kašel, odkašlávání, horní cesty dýchací a čištění plic
 • Používá se na čištění krve
 • Je vhodný na detoxikaci a pročištění ledvin
 • Pomáhá při nečisté a problematické pleti

Domácí jitrocelový sirup

Jak na domácí jitrocelový sirup

Jakmile přijde sychravé počasí, přináší s sebou nachlazení, virózy, bakteriální infekce i chřipková onemocnění. Pak využijete účinky jitrocelového sirupu. Při kašli a nachlazení usnadňuje odkašlávání, posiluje horní cesty dýchací a pomáhá k rozpouštění a uvolnění hlenů při silném zahlenění. Ulevuje také při zánětech průdušek a mandlí, katarech a astmatu.

Jaké ho správně dávkovat?

Užívá se 1 lžička 3x denně, nebo se přidává do čaje. Pokud jej chcete užívat preventivně, dejte si 1 lžičku denně pro posílení imunity, třeba na dobrou noc. Výborně chutná, takže ho mají rády i děti a můžete jej užívat i v těhotenství. Vhodný je i jitrocelový sirup na noc. V teple vám zahlenění odlehne a kašel dříve ustoupí.

Domácí jitrocelový sirup

Jitrocelový sirup bez vaření

Natrhejte si čerstvé mladé listy jitrocele, omyjte je a postupně je napěchujte do velké sklenice. Dejte vždy 1 centimetr listů a 1 centimetr třtinového nebo krystalového cukru a každou vrstvu pokaždé pořádně stlačte. Nechte sklenici stát na slunném místě, ale ne na přímém slunci, dokud se cukr zcela nerozpustí a listy nepustí šťávu asi 10 až 14 dní. Pak sirup přeceďte do pevně uzavíratelné láhve a uskladněte ho v lednici. Z pětilitrové sklenice vytvoříte asi 2 litry jitrocelového sirupu. Sirup vydrží neotevřený několik měsíců. Sterilizací prodloužíte dobu jeho trvanlivosti.

Domácí jitrocelový sirup

Jak na něj bez cukru? Uvařte jej s medem

Suroviny:

 • 4 větší hrsti čerstvých jitrocelových listů
 • 250 gramů medu
 • 1 decilitr vody

Postup přípravy:

Vezměte 4 větší hrsti čerstvých jitrocelových listů a omyjte je. Pokrájejte je najemno, vložte je do hrnce, zalijte je vodou a přidejte med. Vařte směs na mírném plameni, dokud se vám nevytvoří hustý sirup. Za tepla sirup sceďte do uzavíratelné láhve a skladujte ho v lednici.

Stejně postupujte při použití:

 • 1 kilogramu jitrocele
 • 1 litru vody
 • 340 gramů třtinového či krystalového cukru

Domácí jitrocelový sirup

Vařený jitrocelový sirup s citronem

Suroviny:

 • 1 kilogram jitrocelových listů
 • 2 citróny bez jadérek
 • 2 kilogramy třtinového cukru
 • 2 litry vody

Postup přípravy:

Jitrocelové listy pokrájejte, přelijte vodou a vařte 15 minut. Nechte směs přes noc vyluhovat, sceďte a přidejte kolečka oloupaného citrónu bez pecek a cukr. Vařte jej minimálně 1 hodinu, občas promíchejte a ještě teplý plňte do sklenic, které pěvně uzavřete víčkem a obraťte dnem vzhůru do vychladnutí. Pak skladujete v lednici.

Proč si vyrobit jitrocelový sirup doma

U domácí výroby jitrocelového sirupu budete mít opravdovou jistotu, že v něm nebudou žádná barviva, konzervační látky, chemické přísady a různá aromata. Budete přesně vědět, co se vám s ním dostane do těla.

Domácí jitrocelový sirup

Psi a jitrocelový sirup

Na internetu najdete také spoustu přípravků v podobě jitrocelového sirupu pro psy. Pomáhá na kašel a nachlazení jako u lidí. Jitrocelový sirup pro psy přispívá k normální funkci dýchacího systému. Můžete jim dát tedy i ten, co si doma vyrobíte.

Jitrocelové listy na pleť

Posekané listy jitrocele spaříte horkou vodou, necháte 10 minut louhovat a po vychladnutí přikládáte gázu namočenou v odvaru na problematickou pleť.

Domácí jitrocelový sirup

Jitrocelový čaj i semena

Jitrocelový čaj se využívá i proti zácpě. Semena z jitrocele indického se využívají na pročistění krve a snížení hladiny cukru v krvi. Harmonizují také trávení. Získává se z něj také inulin, který se používá jako vláknina.

Využití jitrocele v kuchyni

Jitrocel se často používá i při vaření. Jitrocelové lístky lze nasekat do polévky, zapečených zeleninových pokrmů nebo míchaných salátů.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)