Jak na to, aby s rodičovstvím neskončily vaše sny

Jste matkou a najednou přišla životní příležitost, na kterou jste celý život čekala? Pracovní stáž v zahraničí, expedici do neznáma, celosvětové turné nebo naprostá změna životního směru nás může totálně vykolejit. Necháte příležitost ladem, nebo ji využijete, když máte rodinu? Jak to vidí odborníci.

S narozením dětí život nekončí

Stále ve společnosti tak trochu převládá názor, že s dětmi určitá etapa života končí, a proto je nutné si splnit své sny do té doby, než přijdou děti. Do jisté míry je to pravda, protože s dětmi přichází povinnost a zodpovědnost. Pokud nemáte babičku nebo dost peněz na paní na hlídání, můžete se ocitnout doslova v pasti plné únavy, stresu a beznaděje. Navíc mohou přijít třeba nemoci a úrazy. I když je rodičovství krásné, přináší i fakta, která byla právě popsána. Pokud to jen trochu jde, je třeba najít takový životní styl, kdy si lze plnit své osobní i pracovní sny, a přitom zvládat rodinu.

Jak na to, aby s rodičovstvím neskončily vaše sny 2

Základ je v partnerství

Není to jen o vnímání vašeho stylu života společností, ale hlavně o konkrétní rodině a spolupráci v páru. V některých rodinách se odjíždí na stáž nebo cestovní výpravu zcela běžně, jinde zažívá zejména žena scény jen kvůli odjezdu na víkend nebo školení. Abyste mohli takzvaně nechat své dítě otci na krku, musíte si dobře vybrat partnera. Hodně také záleží i na štěstí, zda takového potkáte. Aby váš život s příchodem dítěte neskončil, budete muset jako partneři spolupracovat. Díky obavě žen, že je partner s dětmi nechá na holičkách, mnoho žen dnes nechce mít ani děti.

Štěstí přeje připraveným

Zdravý partnerský vztah má být založený na respektu, vzájemné úctě a lásce. Pokud je dítě s otcem, nebo s babičkou, která s tím souhlasí, nenechává žena své dítě nikomu na krku, je o něj dobře postaráno a nemusí cítit žádnou vinu. S dítětem si navíc dnes může každý den volat a vidět se přes Skype. Rodiče jsou oba, ne jen matka. Pokud dnes onu příležitost pustíte, za čas si to můžete vyčítat, nebo to začnete vyčítat partnerovi a dětem. I když totiž dítěti dáte vše tak, jak nejlépe umíte, nikde není napsáno, že vás za to bude milovat a budete mít až do stáří super vztahy.

Jak na to, aby s rodičovstvím neskončily vaše sny 3

Dejte dětem prostor

Rodičovství je o vzájemné lásce, schopnosti jít dětem příkladem, předat jim určité dovednosti a životní inspiraci, díky kterým se o sebe budou umět v životě postarat a najít si své místo. Nemusíte jim 24 hodin dýchat na záda a dělat jim medvědí službu. I když odjíždíte na pár měsíců, nemusíte být přece krkavčí matka. Pokud se rozhodnete dát prioritu kariéře, zájmu, osobnímu růstu či jinému pobytu v zahraničí bez dítěte, musíte na to být psychicky, fyzicky i emočně připravená a zvládat své pocity.

Vyrovnejte se se ztrátami

Možná prošvihnete první krůčky dítěte, jeho úspěchy ve škole či sportu, první lásky nebo cokoliv jiného. Musíte se pak vyrovnat s pocity. Možná se dostaví lítost, že jste u toho nebyla, radost, že to dítě zvládlo i bez vás, či úleva, že jsou všichni v pořádku. Vždycky je totiž něco za něco a nikdy nebudete mít v životě všechno. Před cestou si s partnerem stanovte pravidla, která budete vzájemně dodržovat, respektovat a uplatňovat v praxi. Mělo by být samozřejmostí, že se partneři podporují ve svých zálibách, respektují fyzickou, psychickou i časovou náročnost práce toho druhého. Důležité je udržovat pravidelný kontakt a stát při sobě, když dojde slabá chvilka.

pár

Právo volby, svoboda, odpovědnost, důvěra a víra

Právo svobodné volby je rozhodnout se podle svobodné vůle a nést odpovědnost za následky svých činů. Musíte mít důvěru v sebe, věřit sobě, partnerovi i dítěti. Věřit, že všichni situaci zvládnou. Pokud jsou děti už větší, dejte jím úkoly. Mohou zalévat kytky, krmit psa či kočku, dávat prát prádlo a pak jej pověsit. Mohou uklízet myčku a vynášet koš. Jsou přece součástí rodiny a nežijí v hotelu. Zároveň jim připravte něco, na co se mohou těšit. Třeba je přihlaste do kroužku, po kterém touží. Vysvětlete jim, co děláte a proč to děláte. Pokud najdou smysl ve vašich činech a životě, mnohem lépe jej pak najdou ve svém životě a činech. Příklady přece táhnou.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)