I v moderní době máte možnost si zajistit chvíli pro odpočinek

V posledních letech je doba stále více uspěchaná. Máme pocit, že nic nestíháme, že jsme měli touhle dobou být úplně někde jinde, a že nemáme ani minutu na odpočinutí. Pokud si nakonec nějaký ten čas vyšetříme, dopadne to nakonec většinou špatně. Buď nás vyruší okolí, nebo se nedokážeme dostatečně odpoutat, abychom měli alespoň částečný pocit, že odpočíváme.

I v moderní době máte možnost si zajistit chvíli pro odpočinek 2
By: Maja DumatCC BY 2.0

Relaxace neznamená totiž to, že se natáhneme na pohovku, na chvíli zavřeme oči, vyklopíme do sebe hrnek čaje a budeme pokračovat v našem uspěchaném životě. Správná relaxace má trvat o něco déle a také má být vyplněná nějakou příjemnou a užitečnou činností. Nebojte se. Teď nemluvím o domácím úklidu nebo vyřizování důležitých telefonátů. Mluvím o vytvoření vlastního světa, kam se budete moci před všemi těmi starostmi, které máte, skrýt a užívat si pro jednou jenom sami sebe.

Jak toho ale docílit? V prvé řadě odstraňte ze svého dosahu veškerou moderní technologii. Právě ta má za následek, že jsme přestali relaxovat. Pípáni mobilu nebo vrčení tiskárny vám rozhodně na klidu nepřidají. Absolutní ticho má přitom vynikající výsledky na snižování stresu. Vyzkoušejte si alespoň na chvíli vytvořit naprosto dokonalou zvukovou izolaci. Uvidíte sami, jak to na vás bude působit.

Dalším velmi speciálním místem, kde vás moderní technologie v žádném případě nedostihnou, je flotační nádrž. Možná netušíte, o co se jedná a tento způsob terapie může vypadat trochu zvláštně, ale účinky jsou natolik překvapivé, že jistě stojí za zkoušku. Flotační nádrž je jakési vodoléčebné zařízení, které imituje stav beztíže. Neexistuje žádný prostor, který by vám umožnil vznášení. Nádrž s vodou to ovšem dokáže a za pomocí dalších prostředků celý proces ještě více zpříjemnit. Pokud ovšem toužíte po maximálním uvolnění, vyzkoušejte si floating bez světel i hudby.

I v moderní době máte možnost si zajistit chvíli pro odpočinek 3
By: Gerald AdamsCC BY 2.0

Velmi spolehlivým způsobem, jak se oddat bezstarostné relaxaci, je umění. Nezáleží přitom, jakému stylu umění dáváte přednost, ani na tom, jak dobře jej ovládáte. Můžete malovat, vyřezávat, háčkovat, zpívat, skládat hudbu nebo modelovat. Vše je dovoleno a neexistují pravidla, která by udávala, zda to děláte dobře nebo špatně. Účelem této činnosti není vytvořit umělecké dílo, ale dostatečně si odpočinout a odvést myšlenky jiným směrem, abychom se zbavili stresu.

Existuje ještě jedna možnost, která vám může pomoci se odpoutat od reality a alespoň na chvíli zapomenout na všední starosti. Touto metodou je ponoření do vzpomínek. Pokud nemáte dostatek představivosti, abyste si dokázali tyto vzpomínky z minulosti vybavit sami bez pomoci, vezměte si na pomoc fotoalba a různá videa, na kterých jsou zvěčněné vaše zážitky. Prohlížením těchto záběrů se dostanete do jiného světa a budete se moci naplno oddat novým myšlenkám. Jako zázrakem zapomenete na všechny problémy a stres i napětí začnou povolovat.

Pokud budete zanedbávat váš psychický stav, může se časem stát, že bude doprovázen také různými zdravotními problémy. Pokud tedy trpíte nespavostí nebo naopak nedostatkem energie, nemůžete se soustředit a chybí vám chuť k jídlu, neodkladně začněte pracovat na získání času a podmínek pro kvalitní relaxaci. Můžete se tak totiž vyhnout vážným zdravotním rizikům.

I v moderní době máte možnost si zajistit chvíli pro odpočinek 4
By: dMap Travel GuideCC BY 2.0

1 komentář u „I v moderní době máte možnost si zajistit chvíli pro odpočinek“

  1. V dnešní době je težký najít trošku volného času pro sebe – to víte práce a rodina.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)