Co jsou to CrossFit cviky: Pomohou zhubnout nebo posílit?

CrossFit není jen cvičení, ale o jistý způsob života. Náročný trénink můžete buď milovat, nebo ho naopak okamžitě začnete nenávidět. Co to je, jak cvičení funguje a opravdu se s ním dá zhubnout? Podívejme se na CrossFit zblízka.

Co je CrossFit

CrossFit kombinuje pohyb, jako je gymnastika, rychlost i silový trénink. Cílem cvičení je dosáhnout opravdu rovnoměrného posílení celého těla a rozvíjet všechny jeho stránky. S jeho základní formou jste se asi už setkali v posilovnách, kde se cvičí kruhové tréninky, při kterých je k dispozici několik stanovišť. Na každém z nich cvičíte asi 30 sekund a následuje přestávka s přesunem na jiné místo.

Co vám CrossFit přinese

  • hbitost
  • pružnost
  • přesnost
  • rovnováhu
  • rychlost
  • sílu
  • koordinaci
  • výdrž
  • vytrvalost
  • výbušnost

Co jsou to CrossFit cviky: Pomohou zhubnout nebo posílit? 2

Na co si dát pozor u cvičení

Tělo si velmi rádo na stejný pohyb zvyká a po nějaké době už pak nereaguje tak, jak by mělo a jak očekáváme. Trenéři CrossFitu proto sestavy obměňují, aby se svaly nestihly adaptovat a vždy se nově zatěžovaly jiným způsobem, za to velmi intenzivně. Je to opravdu dřina, při které si mnohdy sáhnete až na dno. CrossFit však může cvičit každý. Jen je třeba zvolit vhodnou úroveň tréninků a postupně přidávat. Zvolíte si třeba určitou formu dřepu, když máte potíže s bolavým kolenem.

CrossFit a hubnutí

Mnoho žen se bojí, že budou při takovém tréninku vypadat příliš mužně, protože se hodně posiluje. S tímto cvičením si ale můžete vypracovat dokonalý zadek, stehna, břicho, pas, paže i celou postavu. CrossFit formuje ženské křivky citlivě a se vší krásou. Pomáhá i po psychické stránce, podobně jako každý sport. CrossFit je hodně o komunitě, která se přirozeně formuje. Ve vedených hodinách všichni cvičí společně a to lidi hodně motivuje a stmeluje. Často se těší, až si přijdou zacvičit s těmi, kteří mají stejný zájem a koníček.

Hubnutí

Jak začít cvičit

Nejprve se seznámíte s pomůckami a technikou prováděných cviků. I tak bude první trénink hodně náročný. Proberte s trenérem i anamnézu zdravotního stavu. Existuje velké množství hendikepovaných lidí, lidí po úrazech, s nadváhou či obezitou napřič všemi věkovými skupinami, kterým CrossFit pomáhá zkvalitnit každodenní život. Toto cvičení rozvíjí tělo komplexně. Tedy silově, vytrvalostně i gymnasticky. Stále se můžete zlepšovat.

Jak probíhá klasická hodina CrossFitu

Obvykle trénink trvá hodinu. Začíná se rozcvičkou, která se skládá z běhu nebo veslování a cviků s lehkou váhou nebo vlastní váhou. Následuje protažení a mobilita partií, na které se trénink soustředí. Pak přichází silová část tréninku, kdy se jedná základní cviky, jako je dřep, tlak s velkou činkou nebo mrtvý tah a technicky náročnější cviky jako vzpěračský nadhoz nebo trh. Pak je na řadě WOD – workout of the day, který se skládá z několika cviků v různém počtu opakování. Cílem je udělat co nejvíce kol a opakování v určitém čase. Obvykle trvá 5 až 15 minut.

Co jsou to CrossFit cviky: Pomohou zhubnout nebo posílit? 3

Jaké pomůcky se používají

Hodně se cvičí s velkou činkou, kettlebelly, skáče se na bedny a švihadlo, vesluje se na trenažéru, cvičí se i na hrazdě i kruzích a pak se provádějí se různé cviky s vlastní vahou. Hodně se využívají gumy na přitahování, které se zavěsí na hrazdu. Proč byste CrossFit doporučil jako formu pohybu a komu nejvíce?

Nezapomínejte upravit jídelníček

Svému tělu musíte při tak náročném tréninku dávat dostatek paliva. Pokud se vrhnete na tyto náročné tréninky, musíte jíst pravidelně pestrou stravu v její základní podobě, tedy čerstvé potraviny. Nedoporučujeme konzumovat průmyslově zpracované potraviny.

činka

CrossFit a paleo dieta

Hodně často se CrossFit kombinuje s paleo dietou. Ze stravy jsou při ní vyloučeny obiloviny a jednoduché cukry. Skladbu jídelníčku tvoří maso, vejce, zelenina a ovoce. Měly by převažovat bílkoviny, zdravé tuky a minimálně sacharidy. To vám pomůže vyrýsovat svaly a zhubnout. Čím náročnější trénink, tím více energie budete potřebovat. Proberte to s trenérem. Jídelníček se bude se lišit s věkem, fyzickou zátěží i pohlavím. Každopádně výsledky stojí za to.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)