8 způsobů jak bojovat proti odpolední únavě

Poslední aktualizace: 26.10.2021

Pokud už se vám už konečně každé ráno podařilo vstávat tak, že se cítíte odpočatí a s pocitem, že zvládnete cokoliv, zapracujte na odpolední únavě. Hodně lidí po obědě a odpoledne padá únavou. Pokud i vy bojujete s únavou po obědě, nejste ani zdaleka jediní. Na vině je náš vnitřní cirkadiánní systém. Jak si poradit s vyčerpáním a mozkovou mlhou?

 

1.    Pijte dostatek vody

Pokud nevíte, proč se odpoledne cítíte unavení a mysl máte jakoby v mlze, zkuste vždy vypít sklenici vody. Lidé pracující zejména v kanceláři mají často velký problém s pitným režimem. Dehydratace je však jedním z nejčastějších důvodů naší únavy. Dokonce i mírná dehydratace, což je ztráta vody v těle 1 % až 2 %, může podle výzkumu zhoršit kognitivní výkonnost, způsobit špatnou koncentraci, problémy s krátkodobou pamětí, náladovost a úzkost. Pokud je ztráta vody vyšší, horší jsou i potíže.

odpolední únava

2.    Choďte často ven a rozsviťte si světla

odpolední únava

3.    Zdřímněte si po obědě nebo chvíli meditujte

Spolehlivá rada, kterou si sice příliš mnoho lidí nemůže v týdnu dovolit, ale dá se jí řídit alespoň o víkendu. Pokud patříte mezi ty výjimky, co si to dovolit mohou, nebojujte zbytečně proti únavě a dopřejte si trochu času na odpočinek, abyste pak mohli dokončit den v plné síle a mnohem snadněji. Dejte si 20, 30 nebo 45 minut, ale ne déle než hodinu, jinak si rozhodíte své vnitřní hodiny. Pokud nemůžete po obědě spát, sedněte si třeba ven na lavičku, zavřete oči a chvíli meditujte. To ostatně můžete zkusit v podstatě kdekoliv.

odpolední únava

4.    Promluvte si s někým a komunikujte

Odpolední propad zasáhne mnoho lidí denně nejčastěji ve 14 hodin. Zkuste si na tuto dobu naplánovat schůzky nebo rozhovory s kolegy, což vám pomůže probrat se a povzbudí vás to na zbytek dne. Intenzivní práci se snažte soustředit zase až na dopoledne, kdy už budete po komunikaci zase mnohem nejvýkonnější.

5.    Dejte si občerstvení

Pokud potřebujete příjemně zvednout náladu i výkonnost, dopřejte si vyváženou svačinu. To, co jíme a pijeme, má velký dopad na naši koncentraci, řešení problémů a paměť. Mezi nejlepší stimulanty koncentrace patří třeba brokolice, celozrnné obiloviny, čočka a vejce. Pak si udělejte přestávku na svoji oblíbenou kávu a klidně si pro ni zajděte do blízkého bistra. Pokud si ji vaříte sami, vypijte si ji třeba venku na lavičce. Projdete se, budete na čerstvém vzduchu a načerpáte přirozené sluneční světlo.

odpolední únava

6.    Zkraťte intervaly mezi jídly

Tělo spoléhá na stálý přísun energie. Každá makroživina, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky nám dodá energii. Například mozek může jako zdroj energie využívat pouze sacharidy ve formě glukózy. Tělo je navíc může uložit v játrech pro pozdější použití, když jsou hladiny cukru v krvi nízké, a to i mezi jídly. Aby zásoby nedošly, nesmí jich být omezené množství a nesmí to být jen jednoduché cukry. Přestávky mezi jídlem nemají být delší než 5 hodin. Vyzkoušejte proteinové tyčinky, oříšky nebo ovoce.

7.    Ukliďte si na stole

Práce v nepořádku a na přeplněném stole v neuspořádaném prostředí zvyšuje nepozornost a nesoustředění. Pak vám trvá daleko déle dokončit jednotlivé úkoly na úkor vašeho času, ale i mentálního soustředění a energie. Udržujte své pracovní prostředí v čistotě a pořádku. Vyhnete se neustálému hledání a plýtvání časem. Začněte denně 10 minut úklidem a u toho poslouchejte relaxační hudbu. Vytvoříte si pozitivní vzorec chování a získáte kvalitní pracovní prostor.

odpolední únava

8.    Věnujte se aktivitě, která vás baví a naplňuje

Pokud jste opravdu psychicky i fyzicky značně vyčerpaní a máte to štěstí, že máte flexibilní práci, rozvrhněte si svůj čas tak, abyste se v čase po obědě věnovali té aktivitě, která vám přináší největší radost. Závisí na vašich osobních potřebách a typu osobnosti. U některých lidí zabírá pohyb, například procházka, chůze po schodech nebo protažení, u jiných se může jednat o zmíněnou meditaci, chvilka čtení knížky, rozhovor s kolegyní či kamarádkou po telefonu, nebo jiná forma relaxace.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)