11 důvodů, proč se zpozdila má menstruace

Poslední aktualizace: 26.10.2021

Některé ženy mají menstruaci přesnou jako hodiny, jiné mají běžně několikadenní výkyvy. Pokud se však perioda už delší dobu nedostavuje tak, jak jste zvyklá, je na místě zpozornět. Příčin rozhození menstruačního cyklu je více. Kromě těhotenství některé z nich popíšeme.

menstruace

1. Striktní diety

Drastické diety a nízký příjem kalorií se většinou velmi brzy projeví v hormonální nerovnováze, která má vliv na pravidelnou menstruaci. Abyste se tomuto stavu zcela vyhnuly, jezte zdravě, vyváženě, pestře a pravidelně.

2. Výrazná změna stravy

Na menstruační cyklus má vliv i složení vaší stravy. Pokud jste náhle vysadila cukr, nebo přestala jíst maso, může se to projevit na pravidelnosti menses. Někdy pak také stačí, abyste si po měsíci dala narozeninový a skleničku coly a místo hubnutí se vám menstruace dostaví třeba o pár dnů dříve nebo později.

3. Nadměrné sportování

Každodenní urputné cvičení se hodně často projeví v hormonální rovnováze velmi záhy, která má opět vliv na pravidelnost periody. U žen ve vrcholovém sportu to není žádná výjimka. Abyste se tomu vyhnuly, cvičte s rozvahou a přiměřeně. Rozhodně se nepřepínejte.

menstruace

4. Rychlá ztráta váhy

Pokud jste velmi rychle zhubnuly, můžete opět ovlivnit stav a hladinu hormonů ve vašem těle. Například ženy, které trpí anorexií, nemenstruují vůbec. Hubnout se má pozvolna, 0,5 až 1 kg za týden, jinak čelíte jojo efektu i nepravidelnosti menstruace.

5. Rychlé navýšení hmotnosti

Pokud jsme za poslední měsíce výrazně přibraly, tělu chvíli potrvá, než se s tím smíří. Hmotnost i metabolismus se postupně upravují, nastává nový způsob hospodaření s energií a živinami, a současně se mění i hladina hormonů. Tyto náročné procesy tělo musí prostě vstřebat. Pokud se menstruace nedostaví, počkejte, až si tělo zvykne, nebo se snažte změnit životní styl a zase zhubnout nabraná kila.

menstruace

6. Příliš stresu

Stres stojí za mnoha zdravotními problémy a bývá spouštěčem mnoha fyzických problémů a nemocí. Jedním z nich je také zpoždění menstruace nebo nepravidelná perioda. Při stresu produkuje tělo hormony adrenalin a kortizol, které značně narušují ženskou hormonální rovnováhu. Vliv stresu na menstruační cyklus je opravdu větší, než se domníváme.

7. Potíže gynekologického původu

Jestliže se potýkáte se zpožděním menstruace, nejde o těhotenství nebo výše zmíněné příčiny, může být příčinou vaginální zánět či jiná vážnější nemoc gynekologického původu. Raději vyhledejte gynekologa a dbejte na pravidelné gynekologické prohlídky jednou za půl roku.

8. Onemocnění

Některá prodělaná onemocnění umí rozhodit biologický rytmus. Může jít i o běžné nachlazení, virózu, chřipku či zánět. Dokonce i nemoc covid-19 a další onemocnění často doprovázená horečkou, mohou způsobit vynechání menstruace nebo nepravidelnosti v menstruačním cyklu.

menstruace

9.  Léky

Některé užívané léky nebo vysazení léku dokáže rozhodit pravidelný menstruační cyklus. Dokonce i některé užívané potravinové doplňky či bylinky. Proto si dejte pozor a při nepravidelnosti periody upozorněte gynekologa na to, co momentálně užíváte.

10. Hormonální antikoncepce

Pravidelnost menstruace může zcela pochopitelně ovlivnit i vysazená či nově nasazené užívání antikoncepce. Nepravidelnost periody mohou kromě tablet ovlivnit i zavedená hormonální tělíska, hormonální injekce nebo hormonální antikoncepce v náplastech.

11. Menopauza

Menopauza čeká každou ženu, i když se většinou v současné době dostavuje mnohem později, což se připisuje hlavně tomu, že jsou dnešní moderní ženy ve větší kondici. Přesto je menopauza nevyhnutelná a právě ona je jednou z příčin nepravidelnosti menstruace.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)