Napařování při rýmě se nedoporučuje – Jak ulevit při nachlazení?

Poslední aktualizace: 15.3.2016

Tvrdí se, že neléčená rýma trvá 7 dní a léčená týden. Nicméně i tak není dobré průběh nemoci opomíjet, protože zanedbaná rýma může vést k vážnějšímu onemocnění. Tak či tak se jedná o nepříjemnost. Napařování při rýmě může pomoci uvolnit ucpaný nos, ale pouze v případě, že jde o počáteční stádium. Probíhá-li již v dutinách zánět, mohlo by napařování naopak spíše průběh nemoci zhoršit.

Napařování při rýmě

Díky inhalacím lze zkrátit léčbu a snížit riziko případných komplikací – třeba přesun infekce na jiné místo v těle. Inhalace je vhodná také pro alergiky a všechny, kteří často trpí infekcemi dýchacích cest. Jen s tím rozdílem, že se vyvarujeme určitým bylinkám. K inhalaci se přistupuje rovněž u suchého a dráždivého kašle. Ovšem je nutné vysvětlit drobný rozdíl mezi napařováním a inhalováním, protože mnoho lidí si tyto dvě procedury spojují v jedno.

Rozdíl mezi napařováním a inhalováním

U napařování máte hlavu bezprostředně nad horkou párou a ideálně hlavu přikrytou ručníkem. Váš obličej i dutiny sálají nejen výtažky z lázně, ale i horkou páru. Ve finále jste rudí, jako spařené prasátko, nehledě na to, že u citlivé pokožky mohou poprskat drobné žilky.

Inhalování je pouhé vdechování páry, která se vytváří a není již horká. Použít můžete buďto přístroj určený k inhalování nebo inhalovat vodní páry obohacené o bylinky či sůl Mrtvého moře doma z misky…ovšem ne s hlavou bezprostředně nad horkou substancí s přikrytou hlavou. I zde existují rozdíly. Díky přístroje vdechujete pouze páru, která zvlhčí vaše sliznice a dopraví dovnitř i účinné látky. Pokud budete inhalovat například horkou bylinnou směs z hrníčku, působí zde i teplo (nikoliv horko, jako při napařování). Oba způsoby jsou účinné.

nachlazení

Inhalace i jako prevence

V podstatě je to podobné, jako sedět v páře někde na bazéně, kde je příjemně teplo a nasáváte kupříkladu vůni máty. Jsou-li dýchací cesty zvlhčené, jsou lépe připraveny odolávat atakům virů a baktérií. Inhalování není tedy vhodné pouze jako podpůrný prostředek léčby, který přinese úlevu při nachlazení, ale i výtečná prevence.

Přípravky k inhalaci

  • Mátová silice
  • Vincentka
  • Eukalyptová či kafrová silice
  • Jodizovaná kamenná sůl
  • Citrónová silice

 

 

2 komentáře u „Napařování při rýmě se nedoporučuje – Jak ulevit při nachlazení?“

  1. Proti chřipce mi nejlépe pomáhá Reishi, znáte to? To je taková houba s léčivými účinky

  2. Když jsme u rýmy, rád bych se podělil o „babskou radu“ z Kanady, pomocí které jsem vyléčil rýmu již 3x, pokaždé během pár vteřin. Ne, nejsem internetový troll, schválně zkuste a uvidíte. 🙂

    Je to jednoduché – zadržíte dech a dáte si 10 kliků. Někdy stačí i 5, ale 10 je jistota. V nosních dutinách to vytvoří podtlak a hlen se vytlačí zevnitř. Mějte tedy připravený kapesník, po odklikování se vysmrkejte a nos by měl být okamžitě čistý. Pokud se nepročistí úplně, zkuste zvlhčit sliznice inhalováním zmíněným v článku a zkuste metodu znovu.

    Také jsem tomu nevěřil, ale před pár měsíci se mi v nejhorším stádiu rýmy touto metodou podařilo zahnat rýmu jako mávnutím kouzelné hůlky. Od té doby jsem vyléčil další 2 rýmy. Zbylé příznaky rýmy (pálení očí, nachlazení) ještě chvíli přetrvaly, ale díky volnému nosu odezněly velmi rychle.

    Máte-li ucpaný nos, zkuste to. A zafunguje-li vám to, šiřte to prosím všichni dále. 🙂

    Tomáš

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)