Jak zahnat chuť k jídlu, když máme hlad ze stresu, smutku nebi jíme z nudy

Pokud neustále slídíte kolem ledničky, i když váš žaludek není prázdný, s pocitem, že potřebuje něco zakousnout, zkuste naše finty. Podívejte se, jak zahnat chuť na nejméně zdravé potraviny, jako brambůrky, zmrzlinu a jiné nezdravé potraviny.

Někdy jíme ze stresu, smutku nebo z nudy. Rychlé potěšení a rozptýlení se ale stejně rychle projeví na váze. Emoční přejídání zahání nepříjemné myšlenky a přicházejí výčitky. Je třeba zahnat mlsné chutě a najít k tomu vhodné prostředky.

Jak zahnat chuť k jídlu, když máme hlad ze stresu, smutku nebi jíme z nudy 2

Jak se zbavit chuti k jídlu

Myslete na pravidelnou stravu v malých porcích a vyvážený jídelníček. Každá porce by měla obsahovat zeleninu nebo ovoce, komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky, aby se nám vitamíny a živiny mohly dobře vstřebat. Vyvážená strava nám pomůže udržet hladinu cukru v krvi bez výkyvů, záchvatů hladu a chutí. Podívejme se, co dělat, abychom je zahnali, když nás znenadání zase přepadnou.

Napijte se nebo si dejte žvýkačku

Hlad je převlečená žízeň. Napijte se čisté a neperlivé vody nebo si uvařte neslazený čaj. Vždy se nejdřív napijte, ať vám voda zaplní žaludek a zabrání dehydrataci. Zelený čaj potlačuje chuť k jídlu, černý čaj snižuje hladinu cukru v krvi a po ovocných čajích klidně i usnete. Vsadit můžete i na bylinky. Pokud budete mezi jídly pravidelně pít, snížíte tak každou porci nejméně o 10 %. Žvýkačka bez cukru také zažene pocit hladu.

Jak zahnat chuť k jídlu, když máme hlad ze stresu, smutku nebi jíme z nudy 3

Vyzkoušejte aromaterapii

Provoňte si místnost a najezte se vůně. Je vědecky dokázáno, že i jídlo vnímáme všemi smysly. Aroma nás totiž dokáže povzbudit, zklidnit, zvednout nám náladu a dokonce zahnat hlad. Studie dokládají účinky vanilky či banánu v aromalampě. Za pár chvil se dostaví pocit sytosti. Z květinových vůní vsaďte na jasmín, který snižuje úzkost, dodá energii a zažene pocit hladu.

Vsaďte na pohyb

Myšlenky na jídlo zažeňte pohybem. Vyrazte na procházku, v práci se projděte přes chodbu, a pokud můžete, udělejte si u kopírky nebo na toaletě pár dřepů. Místo výtahu použijte schody a místo městské hromadné dopravy choďte pěšky, nebo vyrazte na kole. Choďte pravidelně cvičit a víkendy začněte trávit aktivně.

Jak zahnat chuť k jídlu, když máme hlad ze stresu, smutku nebi jíme z nudy 4

Zaměstnejte se

Začtěte se do poutavé knížky, zaženete myšlenky na jídlo. Povídejte si, zahrajte si hru nebo zavolejte kamarádce. Při telefonním hovoru se nám podle jistých studií uvolní hormon oxytocin, který zlepšuje náladu, snižuje stres a má vliv na uvolnění hormonu leptinu, který navíc snižuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)