Jak bojovat s afty u dětí

Aftózní stomatitida neboli afty mohou někdy být spojovány s podezřením na angínu. Afty jsou totiž malé bílé až nažloutlé skvrny s jasným ohraničením, které se vyskytují na vnitřních rtech, dásních, jazyku, kdekoli uvnitř ústní dutiny, dokonce i v krku.

Afty mohou začít i bolestmi v krku a vedou často k domnění, že jde o nachlazení nebo angínu, obzvláště pokud je u dětí doprovázejí vedlejší příznaky v podobě vyšší teploty. Viditelný výsev aft v ústech se totiž může vyskytnout až krátce poté. Afty jsou velmi nepříjemným a bolestivým problémem, který se vyskytuje nejčastěji u malých dětí a má sklony k časté recidivě neboli k jejich opakovanému vzniku.

Jak bojovat s afty u dětí 2

Co jsou afty

Afty jsou velmi nepříjemné. Je to virové onemocnění, nejčastěji vyvolané herpetickým virem, který způsobuje i běžné opary. Tato virová infekce se obvykle šíří kapénkami, ale může se objevit i po kontaktu s infikovanou osobou nebo i s předmětem. Prevencí je systematické posílení imunity, správná životospráva a důsledná péče o ústní dutinu.

Proč vznikají afty

Častým původem vzniku aft je pusa od někoho, kdo má infekční opar či aft. Objevují se nejčastěji při snížené imunitě a hlavní příčina vzniku není známa. Děti obecně trpí často různými formami nachlazení a onemocněními dýchacích cest a nemají ještě plně zformovanou imunitu, proto mají častěji afty. Někdy se afty objeví i při nedostatku železa, vitamínu B2 a kyseliny listové, nebo při stresu. Jsou spojovány se zubními výplněmi a rovnátky, příliš tuhou stravou a poraněním ostrou hranou chipsů. Vyvolat je mohou některé zubní pasty, špatná ústní hygiena a bakteriální infekce.

Jak bojovat s afty u dětí 3

Příznaky aftózní stomatitidy

Aftózní stomatitida je nepříjemné a bolestivé onemocnění, zvlášť u nejmenších dětí. Vyskytují se na jazyku, dásních, na rtech i v krku. Představují bolestivé problémy s polykáním i kousáním a není vůbec jednoduché se jich zbavit. Rády se vracejí a jejich léčba je zdlouhavá. Onemocnění může po celou dobu výsevu puchýřků provázet zvýšená teplota až horečka a lokální zduření uzlin. Často je patrné nadměrné slinění a zápach z úst. Dítě odmítá jíst a pít, je plačtivé, mrzuté a spavé.

Jak ulevit od teplot a bolestí

Doporučujeme pravidelné výplachy ústní dutiny heřmánkovým odvarem a pití vlažného heřmánkového čaje pro dezinfekci úst a podporu procesu hojení. Puchýřky můžete potírat roztokem s antiseptickými účinky, jako jsou bylinné tinktury, masti a ústní spreje. Vhodné jsou i cucavé pastilky pro snížení bolesti. Pokud má dítě oslabenou imunitu, pomůže návštěva infektologa, který zahájí léčbu proti množení virů. Teploty a horečky nad 38 °C je třeba srážet pomocí antipyretik. Zvyšte přísun vitamínů, především B a C. Vitamín C podávejte formou léků, protože konzumace citrusů zhoršuje bolestivost a podráždění úst.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)