Vztahy a stereotypy, mýty a fakta

Často necháváme svazovat pravidly, které přebíráme z okolního prostředí, a přitom nám vůbec nesedí. K životu sice některé stereotypy patří, ale některých se můžeme i zbavit.

Začíná to u předsudků ženských a mužských záležitostí. U předsudků, jaké povolání má určité pohlaví vykonávat, jaké má doma dělat činnosti, jaké jsou mužské a ženské práce, sporty, koníčky i zájmy, nebo jak se má oblékat i chovat.

žena

Vzhled

Vzhled je nejčastější příčinou škatulkování a upadání do stereotypu. Honba za společensky udávanou představou, že by měly být ženy neustále krásné, štíhlé a mladé, nebo muži pořádní chlapáci, nás vede k uštvanosti a úzkosti. Neustálá štvanice za fyzickou dokonalostí a mladistvým vzhledem nás vyčerpává a neudělá spokojenými. Každému nevyhovují poslední módní trendy a necítí se v nich dobře. Je sice jasné, že by se měl o sebe člověk určitým způsobem starat, ale všichni nemusíme vypadat jako z předních stránek módních časopisů a navíc úplně stejně.

Rodičovství

Stále se traduje, že po mateřství prahne každá žena. Stejně tak ale po rodičovství může prahnout i muž, od kterého se to až tak neočekává. Na druhé straně zase mateřství nemusí být snem a životním naplněním každé ženy. Společnosti ale stále dělá problém pochopit, že třeba někdo nechce děti vůbec. Rodičovství je velmi náročná záležitost. Zodpovědné může být i to, že se někdo rozhodne děti nemít. Nepodlehnout společenskému tlaku ale není vůbec jednoduché. Každý by měl mát právo volby a neměl by být za to souzen.

Vztahy a stereotypy, mýty a fakta 1

Vztahy

U mužů se často bere nevěra jako přirozená samozřejmost, u žen se to naopak přece vůbec nesluší. Na druhé straně všichni muži nemusejí chtít jen sex a ženy romantickou lásku. Mnoho mužů touží po intimitě a ženy naopak po vášni a realizování touhy. U sto lidí je to stokrát jinak. Vztahy se navíc stále vyvíjejí a jsou naprosto jiné, než byly třeba před dvaceti a více lety. Důležité je prostě respektovat, že to má každý jinak. Nemusíme přece stále dělat to, co se od nás očekává a můžeme si vybrat jinou, vlastní cestu.

Komunikace

Utkvělá je i představa, že ženy jen naznačují a neříkají nic přímo, muži to nechápou a to pak ničí partnerské vztahy. Může to být ale přesně naopak. Ženy mohou komunikovat na přímo a muži očekávat, že se žena něco dovtípí. Hledat skrytý význam mezi řádky může být vyčerpávající pro obě strany, stejně tak jako může být pro někoho nesnesitelné slyšet něco napřímo, protože potřebuje určité informace napřed vstřebat a pořádně se na ně připravit.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)