Partner jako naše zrcadlo. Co o nás může vypovědět?

Ze všeho nejvíc nás vytáčejí hlavně chyby osob v našem okolí, zejména těch nejbližších, jako je náš partner. I když se na něj zrovna zlobíte, je čas mu spíše poděkovat. Ukazuje nám totiž to, co nám často vadí na nás samotných.

I když každé z nás na mužích vadí něco jiného, každá z nás máme k chybám našich partnerů zcela jiný přístup. Většinou všechny toužíme, aby se náš partner změnil a začal se chovat jinak, abychom se netrápily a byly konečně šťastné a spokojené. Čím víc se o to pokoušíme a tlačíme takzvaně na pilu, tím víc narážíme a je to stále dokola, nebo ještě horší. Muži nesnášejí tlak a od žen obzvláště. Není se čemu divit. Na jednu stranu toužíme po jejich mužnosti a síle, ale když se tak projeví, nelíbí se nám to. Převýchova mužů většinou nezabírá a mnohé ženy tak léta žijí s pocitem křivdy a čekají na zázrak, který ale nepřichází.

pár

Změnit sebe

Mnoho vztahů nakonec ztroskotá na tom, že si nechceme nebo neumíme připustit, že máme změnit sebe. Zkuste se zamyslet nad tím, proč vám na partnerovi vadí zrovna ta konkrétní věc. Proč vás jeho chování rozčiluje, vytáčí, zraňuje a bolí stále dokola. Partner a naši blízcí nám zrcadlí něco, co si neseme v emočním nastavení. Může to mít kořeny v našem dětství, aniž si to uvědomujeme a pamatujeme, přesto to vyvolává naše reakce. Štve a zraňuje nás něco v nás a partner nám jen nastavuje pomyslné zrcadlo. Tyto situace jsou příležitosti k tomu začít na sobě pracovat. To, co nemáme vyřešené, je bolavé a stále si to přitahujeme do svého života.

Změnit vzorce

Vzniklé a naučené vzorce chování je třeba změnit. Někdy jsme jako děti nezažily bezpodmínečnou lásku, a proto máme stále pocit, že si nás partner dost neváží. Zkuste se spíše zamyslet nad tím, zda si vážíte dost sama sebe a máte se ráda taková, jaká jste. Nebo jestli se spíše jen neustále snažíte všem zavděčit, protože se stále bojíte kritiky a máte pocit viny. Když se k nám partner chová povýšeně a musí být vždy po jeho, často se tak k jiným chováme taky a podvědomě vysíláte informaci, že si vlastně nezasloužíte lásku. Zrcadlení ve vztazích se nedá zobecňovat, záleží na dané osobě, jejím problému a nastavení, ale často je to vodítkem.

Partner jako naše zrcadlo. Co o nás může vypovědět? 1

Jak z toho ven

Princip lze používat ve vztazích s dětmi, rodiči, kolegy i nadřízenými. Pojmenování problému odstartuje změnu. Zkuste se zeptat sama sebe, proč vám vadí na vašem protějšku zrovna daný problém či chování, co vyvolává napětí a obavu. Pak se můžete vydat na dlouhou cestu k vlastní změně. Pomohou vám knihy na téma osobního růstu, psychoterapeut i kouč. Metod a technik je mnoho, včetně meditace. Často pomáhá jen udělat si čas pro sebe a zklidnit se. Jakmile změníte a uzdravíte svůj postoj k sobě a vnitřně budete vyrovnaná, upraví se i váš vztah s partnerem.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)