Kdo je při nevěře doopravdy na koni? Milenka nebo manželka?

Poslední aktualizace: 8.7.2018

Nevěra je jednou z nejstarších klasických scénářů, které rozbíjí vztahy i manželství a ubližuje bez rozdílu všem zúčastněným. Kdo je tedy tím vítězem této nesmlouvavé bitvy o jedno ze zadaných srdcí? Nejčastěji se můžeme setkat s klasickou představou nebohé tiché partnerky, která je podváděna svým okouzlujícím manželem či přítelem vinou cizí divoké a zlé ženy. Těžko říct, proč je nevěra demonstrována pokaždé tímto způsobem. Možná proto, že manželka je ta, která je podváděná a tedy jako jediná trpí. Ono ale není vždy všechno tak jasně černobílé jako ve filmech. Podíváme se tedy na situaci ze všech pohledů.

Milenka
By: doom_sellersCC BY 2.0

Situace manželky je opravdu nezávidihodná. Pokud totiž odhalí nevěru svého manžela nebo partnera, získá totiž často pocit, že ona byla jediná, kdo nic netušil. Automaticky se tedy přenese do postavy oběti a manžela s milenkou přenese do role bídáků. Ona přitom čekala v domě, který s manželem budovali, dlouhé noci sama a věrně čekala na svoji celoživotní lásku, která si raději užívala v jiné posteli. Navíc s někým naprosto cizím, kdo mu nepere, nevaří a nestará se o jeho celoživotní štěstí. Mužům ale ke štěstí stačí mnohem méně, než si dokážete představit. Náročně se jenom tváří. Tento srdcervoucí scénář nevěry v představách manželek je jednou z možností a velmi často se to tak opravdu odehraje. Neznamená to ovšem, že je to vždy stejné, a že manžel nebo milenka jsou provalenou nevěrou blahem bez sebe.

Kdo je při nevěře doopravdy na koni? Milenka nebo manželka? 1
By: Ana d’AlmeidaCC BY 2.0

Druhý pohled na situaci patří milenkám. Při odkryté nevěře může dojít ke dvěma možnostem. První z nich je vyplněním scénáře manželky. Milenka v takovém případě o závazku svého milence věděla dopředu a podílela se tedy na nevěře stejným dílem, jako její milenec. To ovšem neznamená, že ji celá situace neděsí, a že nemá výčitky svědomí nebo strach o vývoj dalších událostí. Taková milenka se bojí od takové chvíle všeho – že přijde o svého milence, že ji jeho manželka fyzicky napadne, že bude okolí pro smích nebo že jí okolí odsoudí. To už záleží na milence, co všechno je ochotna snést. Na obhajobu milenky je potřeba říct, že má přeci také city. V tomto případě ovšem dopředu věděla, do čeho jde a nemusela nic riskovat. Úplně jiné je to v případě, že i tato milenka byla mužem podváděná. Potkala muže svých snů, se kterým se začala scházet a postupně se do něj i zamilovala. Malá chybička nastala v momentě, kdy ji její nový přítel zapomněl oznámit, že je ženatý a rozvádět se zatím nechystá. Pak může být provalená nevěra stejným překvapením pro milenku jako pro manželku. V tom případě trpí milenka naprosto stejně, možná ještě víc.

Doteď jsme se bavili pouze o zúčastněných ženách, které jsou zdrojem mužova potěšení a ve většině případů budou trpět obě stejně. Najde se prostor také pro slitování nad samotným záletníkem? Pokud budeme velmi dlouho přemýšlet, zjistíme, že jediné, co jej může v takové situaci potkat, je trest za nevěru. Manžel se na rozdíl od milenky nemůže vymlouvat na to, že o sňatku nevěděl. Stává se tedy při odhalení nevěry hlavním viníkem. Jakoby tedy nestačily silné výčitky svědomí během utajované nevěry společně se strachem z odhalení, musí se navíc potýkat nyní také s opovržením své manželky a v mnoha případech i milenky. V jednu chvíli může přijít naprosto o všechno a tento pocit mu bohatě stačí k tomu, aby třeba jen na okamžik zalitoval toho, čeho se dopustil. Těžko se ale bude jednat o lítost nad jednou z žen. Muž tedy po odhalené nevěře čelí největším obviněním, strachu i trestům a někdy i lítosti. Je na tom na první pohled ze všech třech zúčastněných nejhůře. Ovšem je ze všech tří také jediný, kdo celou dobu věděl naprosto o všem a mohl ovlivnit rozhodnutí pokaždé, když k nevěře docházelo. Má tedy také největší podíl viny.

Jednoznačně se tedy nedá říct, že by některý ze zúčastněných byl při nevěře na koni. Jde pouze o subjektivní pohled. Manželce se zdá, že je na koni milenka, když se jí podařilo svést manžela. Milence se zase zdá, že je na koni manželka, jelikož žije se svým manželem už tak dlouho a má s ním určité závazky a tím i zbraně pro jeho udržení. Jedině muž si celou dobu myslí, že je na koni on sám, a že má vše plně pod kontrolou. Ovšem jen do té doby, než se nevěra provalí.

2 komentáře u „Kdo je při nevěře doopravdy na koni? Milenka nebo manželka?“

  1. u mě tak bylo! byly to nejtěžší chvile v mým životě, abych nevěru zjistila musela jsem použit špionské zařízení ze spy shop 24, a nedělám si srandu. můj manžel dlouho předstíral, že se nic neděje, i když jsem se ho zeptala přímo!

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)