Jak přežít rozvod

Pro některé z nás může být rozvod vysvobozením, pro jiné osobním selháním nebo dokonce noční můrou. Pokud se s rozvodem právě perete, zkuste si přečíst náš návod na přežití.

Rozvodovost manželství neustále stoupá. Páry se často berou po krátké době, nebo už neberou rozvod jako tragedii. Stoupá i rozvodovost u párů, které spolu žijí mnoho let. Život dnes nabízí více možností a výzev než dřív. Často se také každý z partnerů vyvine jiným směrem. Pro někoho je tedy rozvod úleva, osvobození a možnost se znovu nadechnout. Pro podvedené a opuštěné je to však vždycky krutá rána.

Rozchod na obzoru

Pokud se s vámi partner rozejde, přijměte tuto skutečnost jako fakt. Každý konec vždycky umožňuje nový začátek. Je jen na nás, jak jej dokážeme využít. Pro ženy, které celý život žily jen pro děti a rodinu je to konec všeho, co celý život těžce budovaly. Někdo by měl začít ženy více připravovat na to, jak se jejich život změní, když se stanou matkami, ale i na to, jak se zcela neobětovat dětem, které jednou vylétnou z hnízda a často už si na ně ani nevzpomenou. Ženy pak mají pocit, že nic neumí, nemohou se realizovat a mají pocit křivdy. Je důležité se znovu zaměřit na sebe a o věci, na které do té doby nebyl čas. Věnovat se zájmům a pečovat o sebe. Příprava na změnu, která přijde s manželstvím a dětmi, ale není jednoduchá a na to co neznáte, se stěží můžete připravit.

procházka

Vymluvte se

Vypovídejte se, ale dejte si pozor komu. Dejte si také pozor na rady kamarádek, protože žádná z nich není vy. Každý máme jiné priority i pocity. Pokud cítíte křivdu, zlobu, hněv, lítost a bezmocnost, vypovídat se opravdu pomůže. Pokud se nechcete svěřovat nejlepší kamarádce, protože vlastně takovou ani nemáte, a nejste jediné, klidně si zajděte k psychologovi. Někdy pomůže banda přátel, která přes spoustu vtípků a sarkastických poznámek problém zlehčí a ukáže vám nový úhel pohledu. Neduste to v sobě, pusťte nahromaděné emoce ven, odreagujte se a uleví se vám.

Nepijte, aby vám bylo lépe

Zapomeňte na alkohol. Pár sklenek jen prohloubí lítost a depresi. Po alkoholu se jen začnete obviňovat, litovat, propadnete beznaději a negativní účinky znásobí kocovina. Mnohem lepší je upravit jídelníček, začít chodit cvičit a budovat si kondici. Shazovat kila, vybít si vztek, vyplavovat endorfiny a vnést do života nový řád a cíl. Vnést do života pevný řád a zaměstnat se různorodými činnostmi opravdu pomáhá. Je třeba dát životu nový smysl.

Ekonomická situace pod kontrolou

Po rozvodu se musíte vyrovnat s ekonomickou situací a dostat ji pod kontrolu. Pokud žádný majetek po rozvodu nemáte, sedněte si, spočítejte úspory a příjem a vymyslete, jak to nejlépe zvládnete. Rozvod je sice ekonomickou ztrátou, ale v mnoha ohledech můžete zase získat. Zahoďte nenávist a začněte žít. To, kolik toho k životu potřebujeme, je velmi relativní.

Vyrazte kamkoliv ven

Po rozvodu neseďte doma, kde se budete jen užírat. Jděte se občas pobavit, pěstujte aktivně koníčky a využijte volný čas. Pokud vás sport nebaví, studujte nebo budujte novou kariéru. Nevyhledávejte hned nového partnera. Neberte prvního, kdo vám zalepí prázdnotu v životě. Žijte naplno svůj život a organizujte si konečně čas jen podle sebe. Jakmile přestanete o bývalém partnerovi mluvit a nebudete zjišťovat, co dělá, jste za tím. Jakmile se naučíte žít jen se sebou, pak teprve můžete zkusit jít do nového stavu.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)