Díky utrpení umíme prožít štěstí. Nemusíme však trpět do nekonečna.

Pokud občas trpíte, je to přirozené. Přestaňte to považovat za problém. Místo úzkosti zapojte instinkt. Oddávejte se bezprostřednímu prožitku přítomnosti. Minulost nezměníte, budoucnost mnohdy neovlivníte a máte jen přítomný okamžik.

Člověk je citlivý a vnímavý tvor, což ho obohacuje, ale současně činí zranitelným. Není ale dobré se zatvrdit jako kámen, jinak ztratíte schopnost prožívat štěstí a radost. Čím více umíme vnímat tu nesmírnou slast, tím více jsme citliví vůči obrovské bolesti. Je třeba proměnit bolest v poznání a lítost za soucit neboli empatii. Požitky milujeme a bolest nesnášíme. Díky utrpení ale umíme prožít slast. Pokud by byl náš život jen plný radosti a štěstí, přestali bychom si toho pokorně vážit.

Něco za něco

Čím více si ceníme života, tím více vnímáme smrt jako zlo. Jenže smrt je součást života a proto je třeba ji přijmout a nezaobírat se jí. Čím více umíme milovat, tím hůře snášíme odloučení. Čím více, usilovněji a hlouběji se dobíráme poznání, tím vyšší cenu zaplatíme za nabyté vědomosti. Vždy je něco za něco. Za 2 koruny získáme křupavý rohlík. Za hodinu věnovaného času procházce na slunci získáme plno energie, klid v mysli a radost v životě. Proto je třeba pečlivě zvažovat, čemu čas opravdu chceme věnovat a přestat s ním plýtvat.

procházka

Nemusíte stále trpět, abyste byli šťastní

Ženy se často po hluboké emoční ráně z lásky zapřisáhnou, že už žádnému muži nedovolí, aby zranil její city. Své srdce uzavřou před světem a nikdo se k nim nedostane. Jsou naštvané, zhrzené a protivné na všechny kolem. Citliví mladí kluci se zase rozhodnou stát silným a tvrdým chlapem, kterého se jen tak něco nedotkne. Stanou se z nich ignorantští pozéři, kteří považují každý projev citu či intelektu za zženštilost a slabost. Pokaždé když se o kus zatvrdíte a uzavřete, zabijete hluboko uvnitř kus sebe. Vzdáváte se možnosti prožívat štěstí a radost.

Pokud to pochopíte:

  • Nebudete tolik vědomě trpět.
  • Začnete si užívat kouzlo přítomného okamžiku.
  • Přestanete se zabývat nezměnitelnou minulostí.
  • Přestanete neustále řešit obavy z budoucnosti.
  • A naučíte se vědomě žít v okamžiku „TEĎ“.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)