Touha po soukromí

V malém bytě i domě s velkou rodinou často nevíme, co je to klid a soukromí. Možná se to nezdá, ale každá situace má nějaké řešení. Zoufalé situace si žádají zoufalé činy.

Poslední týdny připravily mnoho lidí o práci, nebo jim ztenčily výplatu. Někdy nás dostaly do situace, kdy jsme se museli sestěhovat s jinými členy rodiny, abychom utáhli nájem a režijní náklady pro život. Velká část z nás si takto svůj život opravdu nepředstavovala, ale nezbývá nám nic jiného, než být za to prostě vděční. A i když si uvědomujeme každý den, jaké máme štěstí v neštěstí, chybí nám vlastní klid a soukromí, které k životu prostě potřebujeme.

přátelství

Nechceme být nevděční

Nechceme, aby to vyznělo tak, že se litujeme, protože se máme vlastně opravdu velmi dobře. Máme rodinu, která nás přijala do svého domu a pomohla nám velkoryse překlenout strastiplné období, které není pro nikoho z nás vůbec snadné. Možná jste plánovali vlastní bydlení hypotéku, líbánky, dovolenou na druhém konci světa, rozjetí vlastního podnikání a spoustu jiných věcí. Najednou nevíte, zda to ještě někdy bude možné a jste na dně.  Vlivem nepohodlí a věčného neklidu jste nedůtkliví a čím dál více protivní na lidi, které milujete.

Když padají sny a plány

Když padají sny a plány, je třeba si vytvořit jiné. Své plány jsou odloženy do klidnějších časů, někdy na neurčito. Vůbec netušíme, jestli to půjde ještě udělat tak, jako jsme si vysnili. Sníme o tom, jaké je to mít více soukromí, ale nemůžeme si to teď finančně dovolit. Pustit třeba byt, který jste měli v pronájmu, přestěhovat se do rodného domu rodičů a ušetřit peníze v napjatém rozpočtu, je dobrý plán, jen se to někdy prostě nedá psychicky vydržet. Jedna věc je chodit na návštěvu a druhá společně bydlet. Pokud máte navíc home office, je to těžší.

podkroví

Když nám chybí soukromí

Chybí nám soukromí a po práci potřebujeme klid. Někam se schovat. Obzvláště v těchto časech, kdy člověk prostě potřebuje mnohem více přemýšlet, probudit v sobě nějakou vizi do budoucna. Mít svůj prostor, kde by se člověk odreagoval od vnějšího světa. Negativní následky psychiky se překlenou do tělesných projevů. Někdy nám náš duševní i fyzický stav nahání strach. Když je hezčí počasí, utíkáme do přírody a klidně i hodiny chodíme, koukáme do zeleně nebo na vlnky na vodní hladině. S přicházející zimou je to horší. Občas si zalezeme třeba na půdu a zabalení do deky přemýšlíme, jak dlouho to ještě takhle vydržíme.

Sny o lepších časech

Sny o lepších časech vyžadují činy. Pokud ve vašem odvětví práce není, je třeba se nebát a najít cokoliv jiného. Nepodlehnout strachu z nemoci, ani z budoucnosti. Snažit se znovu získat nezávislost a vlastní soukromí. Nenechte se zastrašit a neupadněte do letargie. Hledejte nové cesty ke štěstí. Setřiďte si v hlavě, co je pro vás nejdůležitější. Pokud je to vlastní soukromí, je třeba na nic nečekat a hledat novou práci, díky které si můžete znovu pronajmout byt, nebo začít budovat vlastní bydlení. Život nečeká. Nečekejte na nic ani vy. Změňte své plány, nebo cesty, které k nim vedou.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)