Jak na zavařování třešní v hrnci nebo troubě podle 7 kroků

Poslední aktualizace: 22.7.2022

Pokud jste se pustili do zavařování šťavnatých třešní, přinášíme vám podrobný návod, jak je zavařit v troubě či v zavařovacím hrnci. Třešně patří při konzervaci k nejméně problémovému ovoci a jejich zavařování si můžete ulehčit a zjednodušit.

1.      Vymyjte sklenice i víčka navařování třešní

U zavařování třešní dbejte na čistotu. Sklenice a víčka je nutné umýt a vložit do trouby a nechat je v horké troubě oschnout, anebo je umýt v myčce na nádobí. Mezitím si omyjte a připravte třešně. Sterilizaci si pečlivě naplánujte.

2.      Příprava třešní na zavařování

Třešně omyjte. Pokud je chcete zbavit případných červů, můžete je den předtím přes noc namočit do octové vody a červíci vyplavou. Dejte 100 ml octa na 5 l vody a třešně do roztoku namočte.

3.    Skládání třešní do sklenic

Omyté třešně naskládejte do pečlivě vymytých a vyhřátých sklenic do poloviny, pak přidejte do každé čtvrtlitrové skleničky 2 lžíce cukru a sklenici doplňte třešněmi pod okraj. Nakonec je zalijte převařenou teplou vodou.

Jak na zavařování třešní v hrnci nebo troubě podle 7 kroků 2

4.      Zalití třešní cukerným roztokem

Můžeme si také připravit předem horký cukerný roztok. Dejte 30 až 40 dkg cukru na 1 litr vody a ještě teplým třešně zalijte. Pak nemusíte do každé sklenice přidávat cukr a můžete je plnit rovnou pod okraj.

5.      Dochucení třešní

I když je chuť třešní výrazná a aromatická sama o sobě, můžete jim chuť při jejich zavařování ozvláštnit přidáním voňavého koření. Například kardamom jim dodá hřejivou štiplavou chuť i vůni připomínající čaj Earl Grey. Hřebíček jim dodá hřejivý nádech atmosféry Vánoc. Pokud přidáte oloupané spařené mandle, zvýrazníte tak chuť i vůni třešní a dodá jim příjemné, chutné a unikátní aroma.

6.      Sterilizace tření v zavařovacím hrnci

Pečlivě sklenice zavíčkujte a sterilujte je v zavařovacím hrnci při 85 °C asi 20 až 25 minut podle stupně jejich zralosti a velikosti sklenic. Pak je vyndejte z hrnce, dotáhněte víčka a do zchladnutí je otočte dnem vzhůru, aby se víčka přichytila.

7.      Zavařování třešní v troubě

Pokud nemáte zavařovací hrnec, můžete zavařovat v myčce nádobí, pekárně na chleba i v horkovzdušné troubě. Troubu si předehřejte na 250 °C. Na vyšší plech dejte utěrku a 3 až 4 cm vody. Na plech naskládejte sklenice, snižte teplotu na 150 °C a zavařujte zhruba 20 až 25 minut podle velikosti sklenic. Pak nechte sklenice ještě 30 minut v troubě dojít. Pak je vyjměte a otočte víčkem dolu do zchladnutí.

Třešně ve vlastní šťávě bez cukru

Dobře vyzrálé třešně důkladně omyjte a odpeckujte. Na dno lahve dejte sůl na špičku nože a napěchujeme vypeckované třešně až po okraj sklenice. Třešně pustí šťávu a není do nich potřeba přidávat vodu. Povrch ještě můžete lehce posypat kurkumou, která působí proti plísním. Zavařte je na 25 minut při 80 °C. Po vyjmutí sklenic ze zavařovacího hrnce je otočte dnem vzhůru až do vychladnutí.

Jak na zavařování třešní v hrnci nebo troubě podle 7 kroků 3

Naložení třešní zastudena do bourbonu nebo brandy

Na nakládání za studena se hodí i kyselejší třešně či višně nebo plané třešně s lehce trpkým aroma. Na nakládání si připravte menší skleničky.

Informace:

  • 500 g třešní nebo višní
  • 175 g moučkového cukru
  • 350 ml bourbonu nebo brandy

Popis:

Třešně omyjte, zbavte stopek a nechte oschnout. Pečlivě si vyložte třešněmi skleničky a prosypávejte je moučkovým cukrem. Cukr má vyplnit 1/3 volného prostoru a 2/3 doplňte alkoholem. Ideální poměr cukru a alkoholu je 1:3. Cukr se i za studena dobře rozpustí a nálev nevytvoří hrudky.

Skleničkou ťukněte o stůl, aby z prostoru vyšly bublinkymikroorganismy, které vedou ke zkažení kompotu. Skleničky uložte na chladné místo a vždy po pár dnech je otočte a zatřeste jimi, aby se rozpouštění cukru urychlilo. Za 4 týdny jsou hotové.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)