Vitamín D a sluneční paprsky

Mezi největší a nejznámější zdroje vitamínu D patří sluníčko. K nejdůležitějším úkolům tohoto vitamínu patří udržování pevných kostí a podílení se na jejich zdravém vývoji. Bez vitamínu D by nebyl schopen se vstřebat vápník do našeho organismu. Kontroluje tedy hladinu vápníku i fosforu v našem těle. Účinky vitamínu D se uplatňují zejména u léčby nemocí kostí a zlomenin. Kromě toho chrání organismus před vznikem osteoporózy.

vitamín D

Co způsobuje nedostatek vitamínu D

Nejedna studie dokazuje, že absence vitamínu D má vliv také na špatný krevní tlak člověka. Tento důležitý vitamín pomáhá především jedincům s vysokým krevním tlakem. Jiné studie zkoumaly zase vztah vitamínu D k cukrovce. Povedlo se zjistit, že lidé, kteří přijímali v raném dětství vyšší množství tohoto vitamínu, mají nižší riziko vzniku diabetu typu I a II. Jeho nedostatek se projevuje i bolestivou osteoporózou a rozvojem svalové slabosti. U dětí se jeho nedostatek může projevit i křivicí.

Jak doplnit vitamín D do těla

Světlejším typům bohatě stačí strávit denně kolem 15 minut na slunci. Tmavší typy potřebují přibližně půl hodiny. Slunce se podílí na doplnění vitamínu D v těle. Co se potravin týče patří k bohatým zdrojům vitamínu D olej z tresčích jater. V poměrně vysokém množství se nachází také v dalších rybách a rybím tuku (losos, tuňák, sardinky). K neméně známým zdrojům se řadí mléčné výrobky, celozrnné obilí a vejce. Najdete ho však také v ořeších, sušených meruňkách.

sluneční paprsky

Vitamín D je rozpustný v tucích a naše tělo ho uchovává v určité zásobě. Nemusí se tedy přijímat denně. Většina lidí je schopna využívat během zimy (kdy je méně slunečních paprsků) nastřádaný vitamín během letního období a tělo si tak udržuje optimální úroveň. Pokud nejste schopni zajistit svému tělu dostatek vitamínu D sluníčkem a potravinami, je možné využít volně prodejných kapek v lékárně a prodejnách zdravé výživy.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)